Test párků bez strojně odděleného masa 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2017

Rozšířený názor říká, že pokud chcete kvalitní potraviny, musíte si připlatit. Zdá se to být pochopitelné – větší podíl kvalitnějších surovin se na ceně musí projevit. Jak se však postavit k výrobkům, které jsou podle složení kvalitní a patří k těm levnějším? Koupili jsme 15 různých druhů párků, u jejichž výběru nás zajímaly jen dvě věci – co nejnižší cena a absence separátu ve složení. Bohužel i tentokrát jsme odhalili klamání zákazníků. Většina vzorků však přinesla dobré zprávy – i mezi levnějšími potravinami lze najít velmi slušné.

Aktuální test párků jsme udělali trochu odlišně, než obvykle potravinové testy děláme. Nezaměřili jsme se totiž na jeden druh párků, ale nakoupili jsme všechny možné. Důležité bylo, aby neobsahovaly separát a zároveň se vešly do ceny 180 Kč/kg. Celkem se nám podařilo nakoupit 15 výrobků splňujících obě naše kritéria.

Párky jsme nechali projít řadou zkoušek. Ověřovali jsme splnění deklarovaného obsahu masa a nechali jsme zkontrolovat, zda se ve výrobku přeci jen nenalézá nedeklarovaný separát, či zda výrobci nedoplnili maso zamlčenou drůbeží nebo sójovou bílkovinou.

Párky neunikly ani senzorickému hodnocení. To bylo trochu komplikováno pestrou směsí testovaných druhů párků, kdy vedle sebe stály jemné vídeňské párky spolu s pikantními spišskými. Při ochutnávce jsme proto kladli důraz na to, jak párky splňují obecný standard vzhledu, chuti a konzistence.

Na samotný závěr jsme si prošli deklarace na obalu. Prověřili jsme celkovou tučnost a na etiketách jsme sledovali, zda výrobci uvádí použití některých látek, které jsou z našeho pohledu zbytečné. Jednalo se zejména o zlevňující přísady, jakými jsou rostlinné bílkoviny, škroby a vláknina a o éčka zvýrazňující chuť a barvu párků.


Testované výrobky - párky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Párky bez strojně odděleného masa (15 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2017


Přihlásit