Jak vybrat flash paměť

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.2.2018

V posledních dvaceti letech se flash paměti staly jednou z nejpopulárnějších možností, jak ukládat data mimo počítač. Zatímco mechanické disky se zápisem na magnetocitlivou vrstvu kotouče stále nabízejí největší objem úložného prostoru za nejpříznivější cenu, flash paměti jim v posledních letech šlapou na paty a je pravděpodobné, že je během několika následujících několika málo roků předeženou. Dovedou totiž mimo jiné uložit data disk o menších rozměrech. Lze je tak používat i v přenosných zařízeních, jako jsou kamery či fotoaparáty. Jsou navíc atraktivní i pro moderní notebooky, které se často zaměřují maximální zeštíhlení, odlehčení a přenosnost celého počítače.

Na rozdíl od mechanického disku, který obsahuje pohyblivý kotouč a čtecí rameno podobně jako gramofon, zaznamenává flash paměť data na disk pomocí elektrických výbojů do tranzistorů. Díky tomu, že probíhá přenos dat elektronicky, jsou flash paměti výrazně rychlejší než ty mechanické.

Fleška nebo SD?

Je-li flash paměť zabudovaná v počítači, říká se jí SSD disk. Přenosné flash paměti mají dvě základní podoby – USB flash disk přezdívaný „fleška“ a SD kartu. Fleška se používá jako univerzální paměťové médium. Lze ji připojit k jakémukoli zařízení, které disponuje USB portem a umožňuje skrz tento port přístup k datům. Ideálně se tak hodí pro každodenní přenášení dat třeba mezi prací a domovem.

Oproti tomu SD karta vyžaduje vložení do speciální čtečky. Používá se zejména v mobilech, tabletech, kamerách či fotoaparátech. Pokud ji chcete připojit k počítači, musíte si zpravidla pořídit speciální adaptér, který SD kartu propojí právě přes protokol USB. Prodávají se ovšem i multimediální počítače se zabudovanou čtečkou SD karet. Přesto to není standardní součást notebooků či stolních počítačů. SD karta se proto používá hlavně jako vyjímatelný disk umožňující správnou funkci elektronických zařízení. Pro přenášení dat ji sice lze použít, není to ale zdaleka tak pohodlné a univerzálně použitelné jako pracovat s fleškou.

Tři generace flešek

Flešky zpravidla používají klasický USB konektor – také lze ale narazit na modely, které využívají menší konektor micro USB či nový protokol USB-C. Ani jeden z těchto modelů ale není zcela běžný a narazíte-li na ně v obchodě, budou zde tvořit výrazně menší část nabídky.

Náš test ukázal, že rychlost jednotlivých flešek se může lišit až dvacetinásobně. Bohužel to ale na první pohled nepoznáte. Na rozdíl od SD karet, kde se hned na obalu nebo na samotné kartě informace o rychlostní třídě, vypadají všechny flešky podobně. Jediným vodítkem vám může být uvedená informace o generaci protokolu USB, který používá. Nicméně standard dnes tvoří USB třetí generace. Narazit na starší flešku by byla spíše kuriozita.

Pro bližší představu, jak se liší jednotlivé generace USB, uvedeme jejich rychlosti. Zatímco první generace dokázala přenášet zhruba 1,5 MB dat za vteřinu, druhá zvýšila rychlost až na 60 MB za vteřinu. Současná třetí verze už umožňuje transfer dat až v rychlosti 1 GB/s. Abyste toho ale docílili, musíte počítat i s dostatečně rychlým diskem, z něhož kopírujete. Důležité je také mít aktuální generaci nejen u samotné flešky, ale i u portu v počítači. Nová fleška zapojená do portu druhé generace vám nabídne jen maximální rychlost 60 MB/s.

SD, SDHC nebo SDXC?

Formát SD zažil podobně jako USB několik fází vývoje. První generace SD karet nabízela nejčastěji maximální kapacitu 2 GB. Druhá generace označovaná jako SDHC nabízí až 32 GB prostoru a používá se dodnes. Ti, kteří ovšem chtějí mít ve fotoaparátu nebo v mobilu opravdu dostatek místa, mohou sáhnout po nejnovější variantě SDXC, která umožňuje uchovat až 128 GB dat.

SD karty se také kromě paměťové kapacity liší i podle velikosti. Klasická SD karta má rozměry poštovní známky a používá se v zařízeních, kde se tolik nehledí na větší rozměry – nejčastěji ve fotoaparátech a kamerách. Naopak menší formát microSD slouží tam, kde by klasická SD karta zabírala příliš mnoho prostoru. Tedy hlavně v mobilech či v navigacích. Menší microSD karty můžete zpravidla používat i v zařízeních pro větší SD formát. Potřebujete k tomu jen adaptér, který bývá často součástí balení karty.,

Databáze testovaných výrobků

Flash disky (19 výrobků)
poslední aktualizace: 2.3.2018
SD karty (11 výrobků)
poslední aktualizace: 1.3.2018


Přihlásit