Test externích pevných disků 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2017

Externí pevné disky jsou již dlouhou dobu oblíbeným řešením pro zálohu dat. Nejnovější test ukázal, že sáhnout při koupi vedle vyžaduje mimořádně nešťastnou ruku, možné to ale je. Klasickým pevným diskům (HDD) také šlapou na paty modernější disky typu SSD. Stále se jim však nemohou rovnat kapacitou ani cenou.

Po roce (minulý test disků proběhl v č. 2/2016) jsme se opět vrátili k testu externích pevných disků. Rozdíl oproti loňským modelům je zejména ve vyšší kapacitě – zatímco loni měly největší disky objem 2 TB, nyní tu máme i tři 3 TB a jeden 4 TB. Na rozdíl od loňska jsme nezařadili žádné disky s wi-fi.

Obsahem testu byla zejména rychlost práce s daty. Testovali jsme rychlost zápisu, čtení a kopírování jednoho velkého souboru o velikosti 5 GB, dále zápis, čtení a kopírování složky menších souborů o celkové velikosti 480 MB, a nakonec i rychlost mazání souborů a přehrávání videa uloženého na externím disku.

Součástí hodnocení byla i obsluha disků (např. návod k použití nebo jednoduchost instalace), konstrukce (přenosnost, hlučnost a vibrace při používání, odolné tělo nebo ochrana proti nárazům) a vybavenost.

Výsledek testu ukázal, že většina disků nabízí srovnatelné parametry. Zároveň jsme ale odhalili několik modelů, které jsou při zápisu dat až dvacetkrát pomalejší než jiné nebo jeden, který slibuje nadstandardní parametry, v testu však nepřekonal "obyčejné" disky.


Pevné disky s kapacitou s kapacitou 3-4 TB (porovnat)

Pevné disky s kapacitou 1,5-2 TB (porovnat)

Pevné disky s kapacitou 1 TB (porovnat)

Pevné disky s kapacitou 500 GB (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Externí pevné disky (37 výrobků)
poslední aktualizace: 31.1.2019


Přihlásit