Jak vybrat notebook a netbook

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.1.2020

Nabídka trhu s notebooky je nepřeberná. Není proto překvapivé, že se ve stovkách různých modelů může leckdo ztratit.

Kolik za notebook utratit?

Do 6000 Kč – slabší procesory Intel Celeron a Atom, do 4 GB RAM, velikost pevného disku kolem 64 GB. Jde o levné modely, které rozhodně nepatří k tomu nejrychlejšímu. Na druhou stranu pro cestování nebo brouzdání po internetu obvykle vystačí.

Do 12000 Kč – procesory AMD Ryzen 3, Intel Pentium, Core i3 či i5, většinou 4 GB operační paměti. Vhodné na surfování po internetu nebo kancelářskou práci se specializovanými programy.

Do 18000 Kč – procesory Intel Core i5, i7 či AMD Ryzen 5 a 7. 8 GB operační paměti. S takovým počítačem již můžete bez problémů provádět náročnější editace fotografií nebo lehčí editace videí. Hleďte na to, aby rozlišení bylo Full HD a aby byl notebook vybaven SSD úložištěm.

Do 24000 Kč – zde již najdete některé prémiové ultrabooky se širokým využitím. Dbejte na vysokou kapacitu baterie.

Nad 24000 Kč – mezi dražšími a vysloveně drahými notebooky najdete kousky, které zvládnou náročné úkony včetně extenzivní editace videa nebo hraní náročných počítačových her.

Který operační systém zvolit?

V současnosti na trhu narazíte převážně na jeden z těchto tří operačních systémů: macOS, Windows a Chrome. Pojďme si shrnout jejich klady. Kupte si:

Windows 10 – když chcete známý layout, nejšířeji používaný operační systém a máte rádi programy Microsoftu

macOS – když nemáte obavy o rozpočet, chcete vysokou dílenskou kvalitu a/nebo používáte i jiné produkty Applu

Chrome – když si ceníte jednoduchosti a nevadí vám pracovat v programech na webu

Jak výkonný by měl být váš notebook?

Ve zkratce – pokud vám notebook stačí na práci v kancelářských programech a užívání k jednodušším činnostem, stačí vám bohatě procesor Intel Pentium nebo Intel Core i3 a 4 GB RAM. Chcete-li od počítače víc, pořiďte si takový, který má procesor alespoň i5, i7 nebo AMD Ryzen 7 a RAM aspoň 8 GB. Pokud plánujete na notebooku hrát hry, rozhodně se poohlédněte po takovém, který je osazen dedikovanou grafickou kartou (NVidia nebo AMD).

Velikost a rozlišení displeje

Pokud skutečně necílíte především na nízkou cenu, nespokojte se s ničím horším než s Full HD, nehledě na velikost.

U notebooků často platí, že větší nemusí nutně znamenat lepší. Pokud chcete počítač, se kterým budete hodně cestovat a požadovat po něm co nejdelší výdrž baterie, zaměřte se na notebooky s úhlopříčkou mezi 11 a 13 palci. Takové modely ani moc neváží, počítejte s hmotností mezi kilogramem až kilogramem a půl.

Jak velký potřebuji pevný disk?

Kapacita úložného prostoru je značně individuální záležitost. Pravdou zůstává, že větší kapacita nebývá na škodu.

Hitem posledních několika let jsou disky SSD. Fungují na první pohled stejně, způsob ukládání dat se však liší. Uvnitř klasického pevného disku najdete těžké kovové pouzdro ukrývající tenké pláty pokryté magnetickou vrstvou. Data zapisují a čtou převodníky na čtecí hlavě v podobě magnetických impulsů. Celé to připomíná klasický gramofon. Hlava umístěná na rameni zaznamenává a čte data z otáčejícího se disku.

Oproti tomu disky SSD neobsahují žádné pohyblivé části a fungují jako soustava populárních pamětí flash (flešek). Výhodou SSD je zejména rychlost přenosu dat. Ta se může lišit oproti HDD až několikanásobně.

Vysokourychlost ocení například grafici, fotografové nebo programátoři pracující s velkým objemem dat, ale také hráči – ti si užijí podstatně kratší načítání úrovní. Dalším kladem SSD je odolnost. Jelikož SSD neobsahuje žádné pohyblivé části, je odolnější vůči nárazům, pádům, a zejména otřesům, které mohou u HDD způsobit poškození disku nebo ztrátu dat (nejzranitelnější jsou při zápisu). Výhodou SSD je nakonec i to, že nedochází k fragmentaci disku. Avšak ani při používání moderního HDD se nemusíte obávat časté a zdlouhavé údržby, jakou možná pamatujete ze starých Windows.

Databáze testovaných výrobků

Notebooky nad 14 palců (16 výrobků)
poslední aktualizace: 1.4.2020
Notebooky do 14 palců (37 výrobků)
poslední aktualizace: 1.4.2020


Přihlásit