Test externích pevných disků 2019

Publikováno v časopise 2/2019

Uchovávat a zálohovat digitální data můžeme mnoha způsoby. K těm nejpohodlnějším patří externí pevné disky. Vyzkoušeli jsme 14 disků s kapacitou jeden až čtyři terabajty a sledovali, jak jsou rychlé, zda se dobře obsluhují nebo jestli výrobce nezanedbal dílenské zpracování. Potěšilo nás, že s většinou přenosných harddisků nesáhnete vedle. Kromě toho jsme vyzkoušeli i jednu zajímavost v podobě flash disku s možností bezdrátového přenosu dat.

Externí pevné disky jsou finančně dostupné, snadno se používají a mívají kapacitu postačující k uložení velkého objemu dat. Tyto vlastnosti mnohým uživatelům stačí k tomu, aby dali „fyzickému“ uchovávání dat přednost před cloudovými úložišti. Kromě toho na ně převedete data rychleji než na vzdálené internetové úložiště.

Do našeho testu jsme zařadili čtrnáct modelů externích pevných disků o kapacitě od jednoho do čtyř TB (terabajtů) a jeden flash disk. Dva pevné disky a zmiňovaná fleška umožňují převádění dat i přes wi-fi.

Nejdůležitější částí testu pevných disků jsou praktické zkoušky, ve kterých zjišťujeme, jak rychle umějí pracovat s různými typy dat. Praktických zkoušek bylo několik: prováděli jsme test zápisu dat (z počítače na disk), čtení zapsaných dat, kopírování (duplikace) dat na disku, mazání dat a také jsme zkoušeli sledovat video uložené na disku.


wi-fi flash disk (porovnat)

1TB pevné disky s podporou wi-fi (porovnat)

pevné disky s kapacitou 1 TB (porovnat)

pevné disky s kapacitou 2 TB (porovnat)

pevné disky s kapacitou 3–4 TB (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Externí pevné disky (37 výrobků)
poslední aktualizace: 31.1.2019


Přihlásit