Léčivá síla rostlin: Bršlice – kozí noha (Aegopodium podararia L.)

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2006

Bršlice je jeden z nejhojnějších vytrvalých plevelů, který se velmi rychle vegetativně množí svým plazivým oddenkem a zejména na vlhčích místech brzy zamoří neošetřovaný záhon i trávník. V létě nad listy rozkvétá řídkými bílými nebo narůžovělými květenstvími (podle stanoviště). Sbírá se oddenek, ale časně zjara můžeme jeho první lístky použít do salátů, které tělu dodají cenné vitamíny a minerální látky.
Bršlice sice není vědecky pečlivě prozkoumána, ale lidové léčitelství zná a využívá její silný močopudný účinek. Používá se buď krátkodobě samostatně, nebo po delší čas ve směsích – zejména v čajích s diuretickými a protirevmatickými účinky. Samostatně užitá bršlice působí razantě, ordinuje se před jídlem 300 ml nálevu z oddenku, při močových kamenech až půl litru. Efekt se dostaví během několika dní, pokud ne, je lepší přejít na čajové směsi. Vzhledem ke svým vlastnostem bývá i součástí krev čistících čajů. Zevně se používají obklady namočené do nálevu na zanícená místa a hemoroidy.
Stranou pozornosti nezůstaly ani listy. Podrcené čerstvé listy urychlí hojení ran. Starý recept doporučuje na bolavé klouby připravit z listů horký kašovitý obklad.

Přihlásit