Léčivá síla rostlin: Vrbka úzkolistá (Chamaerion angustifolium)

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2005

Tato efektní, mnohdy i více než metr vysoká rostlina s nápadnými svícemi nachových květů roste u nás hojně v hustých skupinách na lesních mýtinách, pasekách a na okrajích lesů a luk. Kvete od června do září a sbírá se její úzký, na rubu sivozelený list, který se nápadně podobá listu vrby. Méně často se sbírá květ, kvetoucí nať nebo dokonce oddenek.
Nálev ze sušeného listu má vynikající účinky na nemocnou a podrážděnou psychiku. Mírní pocity úzkosti, napětí a stísněnosti, snižuje psychicky způsobené bolesti hlavy a zlepšuje spánek. Doporučují se zejména kombinace s podobně působícími bylinami
(dobromysl, vřes, třezalka, meduňka, zlatobýl). Dále působí protizánětlivě a pomáhá chránit sliznice, zejména při problémech v trávicím traktu. Dezinfekční schopnosti pomohou při problémech s kalnou močí. Zkoumá se vliv vrbky na prostatu, protože vykazuje podobné schopnosti jako známá vrbovka malokvětá. Zevně působí odvar z vrbky jako účinné kloktadlo. Čaj z listů vrbky obsahuje látky hormonální povahy, takže pomáhá i při problémech, které doprovázejí klimakterium.
Jako „Ivanův“ posléze pak „kaporský“, „koptský“ nebo „koptický“ čaj byla vrbka svého času nejoblíbenějším nealkoholickým nápojem v Rusku a každá rodina si ji pro tento účel pěstovala. Tento zvyk vytlačil až masivní nástup černého čínského čaje, ale za Uralem se běžně pije pro svoje zklidňující a uvolňující účinky dodnes.

Přihlásit