Jak vybrat fotovoltaické panely

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 4.2.2019

Většina fotovoltaických panelů na trhu se vyrábí z křemíku. Přesto se liší podle způsobu výroby. Nejčastěji se setkáte se třemi typy – monokrystalickými, polykrystalickými a amorfními panely.

Jaký typ panelů zvolit?

Obecně platí, že monokrystalické panely mají nejvyšší účinnost. Pro výrobu požadovaného množství elektřiny vám s nimi stačí pokrýt panely menší plochu. Stejně tak ale obecně platí, že monokrystalické panely bývají dražší.

Výroba polykrystalických solárních panelůje jednodušší a levnější. Díky tomu je lze koupit za příznivější cenu. Na druhou stranu ale musíte počítat s o něco nižším výkonem. Při výběru je vhodné porovnat plochu vaší střechy či místa na zahradě, kam chcete panely instalovat, s množstvím elektřiny, které potřebujete vyprodukovat. Pokud máte dostatek prostoru a nemáte přehnané energetické nároky, může se vám koupě polykrystalických panelů vyplatit.

Amorfní panely pak představují mnohem méně rozšířený typ, při jehož výrobě se na sklo nebo na plastovou fólii nanáší tenká vrstva křemíku. Mají obecně nižší účinnost než mono- a polykrystalické panely. Jejich výhodou je naopak schopnost vyrábět elektřinu i z rozptýleného světla. Fungují tak lépe i na podzim nebo v zimě, kdy je přímého slunečního svitu méně. Využívají se tak například v situacích, kdy nelze panely umístit do ideální pozice a je nutné je instalovat například východním nebo západním směrem.

Kam umístit panely?

Ideální pozice pro dosažení optimálního výkonu fotovoltaických panelů je směrem na jih, a to na střeše s náklonem zhruba 35°. Pochopitelně ne každý má disponuje střechou či nekrytou plochou na zahradě, která instalaci panelů v této pozici umožňuje.V praxi naštěstí platí, že i v ne zcela ideální pozici budou panely bez problému fungovat – a to dokonce i při východní či západní orientaci. Výkon bude sice v takovém případě nižší, ale nepůjde o nijak závratný propad. Bude pouze potřeba instalovat o několik panelů více, aby se vykompenzoval nižší příjem slunečního svitu.

Přestože je správná pozice panelů na střeše důležitá, neméně zásadní je pohlídat si to, aby panelům nestínily žádné překážky. Může jít třeba o stín koruny stromu, komínu nebo vedlejšího domu. I malý stín sníží výkon, a to nejen zastíněných článků, ale celého fotovoltaického systému.V testech, které připravili v minulých letech kolegové ze zahraničí, zjistili, že stín dokáže snížit výkon systému až o 30 %. Při plánování, kam panely umístit, proto pečlivě zkontrolujte vybraná místa a ověřte si, zda sem v jakoukoli denní dobu nedopadá nějaký velký stín.

Pozor na poškození!

Náš test fotovoltaických panelů ukázal jednu velkou nepříjemnost. Panely jsou křehké zboží a velká část z nich se poškodí při přepravě nebo vinou nesprávného skladování. Někdy byly defekty a trhliny viditelné už při rozbalení panelů pouhým okem, někdy jsme je odhalili až pomocí speciálního elektroluminiscenčního měření. Skutečnost však zůstává stále stejná – i vám se může klidně stát, že obdržíte objednané panely v poškozeném stavu.

Jak toto riziko snížit? Nejprve musíme říci, že zcela vyloučit ho nejspíš nepůjde. Ke vzniku mikrotrhlin stačí, aby dodavatel ve skladu složil velké množství panelů na sebe, aby na něj při přepravě spadla jiná zásilka, nedostatečné zajištění před poškozením při balení nebo řada dalších možných situací. Přesto byste měli při koupi sledovat alespoň několik ukazatelů, které mohou naznačit nešetrné zacházení.

Při vyřizování objednávky zjistěte, zda vám dodavatel přiveze panely v autě, které rozváží pouze panely. Pokud budou putovat ve smíšené spediční dodávce s dalším zbožím, hrozí poškození při kontaktu s ostatními zásilkami. Pokud je dopravce převáží na paletách, ověřte si, zda nejsou panely vespod palety zatíženy dalšími komponenty solární elektrárny. Opět je to možný scénář pro poškození. Hlídejte si mimo jiné také způsob balení. Pokud je obal poškozený nebo dokonce chybí, je jasný důvod pro pochybnosti o stavu panelu. Máte již solární systém doma a s nimi podezření na špatné zacházení? Pak si můžete objednat měření u specializované firmy. Ta dokáže odhalit počet mikrotrhlin a defektů a říci vám s velkou přesností, jak na tom vaše panely jsou.

Databáze testovaných výrobků

Fotovoltaické panely (11 výrobků)
poslední aktualizace: 1.11.2018


Přihlásit