Test fotovoltaických panelů 2018

Publikováno v časopise 11/2018

Bydlíte v rodinném domě a máte dost slunečního světla? Pak pro vás může být zajímavou investicí osadit střechu solárními panely. Jenže jak si vybrat? Třeba podle našeho testu. Poslali jsme 11 fotovoltaických panelů do laboratoře a zkoumali kvalitu jejich provedení, maximální výkon a izolaci proti vlhkosti. Na úvod prozradíme, že všechny testované panely nabízejí slušný standard. Přesto jsme objevili zásadní problémy, na něž si musíte dát při koupi bezpodmínečně pozor.

Hromadný nákup solárních panelů

Zvažujete koupi fotovoltaického systému? V dTestu v tuto chvíli připravujeme jejich hromadný nákup. U prodejců fotovoltaiky se pokusíme domluvit příznivější ceny a výhodnější podmínky záruky či servisu. Abyste na ně také dosáhli, stačí se k nákupu připojit. Hromadný nákup spustíme na začátku příštího roku. Podrobnosti se dočtete včas na našich webových stránkách.

Uvažujete o tom, že si osadíte střechu solárními panely? Jejich cena klesá, účinnost stoupá a navíc vám může velkou část pořizovací ceny pokrýt dotace v rámci programu Nová zelená úsporám.

Vybrali jsme 11 fotovoltaických panelů a poslali je na test do laboratoře. Ta ověřovala jejich stav a kvalitu zpracování, pomocí elektroluminiscenčního měření hledala mikrotrhliny a v bazénu plném vody zjišťovala také to, zda nedojde ke korozi nebo průniku vlhkosti mezi izolaci panelů.Dále jsme změřili jejich maximální výkon a efektivitu a výsledky porovnali s deklarací.

Ukázalo se, že ne vždy odpovídá tomu, co tvrdí výrobce – a to v pozitivním i negativním slova smyslu. Kromě toho laboratoř objevila u některých panelů závažné problémy s mikrotrhlinami.


Testované fotovoltaické panely (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Fotovoltaické panely (11 výrobků)
poslední aktualizace: 1.11.2018


Přihlásit