Výsledky kampaně "Chci sluneční energii"

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2023 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 5.9.2019   

Kampaň „Chci sluneční energii“, která spočívá v hromadném nákupu a instalaci fotovoltaických panelů včetně příslušenství a souvisejících služeb, přechází do další fáze. Jedná se o neziskový projekt podpořený Evropskou unií, do nějž se přihlásilo téměř 15 tisíc domácností z celé ČR. Poptali jsme několik desítek společností, porovnali jejich nabídky a vybrali tu nejvýhodnější.

Přibližně dva měsíce měli zájemci o solární energii na to, aby se zdarma a nezávazně registrovali na webových stránkách kampaně www.ChciSlunecniEnergii.cz. Poté jsme oslovili dodavatele fotovoltaických systémů a usilovali o co nejvýhodnější podmínky pro skupinu registrovaných spotřebitelů. Překvapil nás velký počet zájemců o domácí solární elektrárnu. S vědomím, že vyjednáváme podmínky, které může využít 15 tisíc domácností, jsme poptali několik desítek společností. Pečlivě jsme porovnali jejich nabídky, posoudili dobu jejich působení na trhu, stabilitu, velikost, reference a řadu dalších objektivních ukazatelů. Naším cílem bylo dojednat nejen nižší ceny zařízení, ale i férové podmínky smlouvy a nadstandardní služby, jako je například delší záruční doba, podpora při získávání dotací nebo rychlost komunikace od prvního kontaktu se spotřebitelem až do instalace domácí solární elektrárny. Na základě všech těchto informací jsme nakonec jako nejlepší vyhodnotili nabídku společnosti ČEZ Prodej.

Co bude následovat?

Registrovaným domácnostem jsme již představili vyjednané podmínky a modelové parametry vítězné nabídky. Účastníky ještě e-mailem vyzveme k vyplnění elektronického formuláře, ve kterém uvedou informace o místě pro instalaci zařízení - například sklon a orientaci střechy, plochu pro umístění panelů či požadovaný typ fotovoltaické elektrárny. Zároveň tím dají souhlas k tomu, aby je s nabídkou kontaktoval vítězný dodavatel. Teprve na základě vyplněného formuláře pošle společnost ČEZ Prodej spotřebitelům indikativní - tedy stále nezávaznou - nabídku fotovoltaického zařízení. Využití nabídky je zcela dobrovolné. Pokud se bude spotřebiteli indikativní nabídka líbit, dodavatel vyšle do jeho domácnosti zástupce, který provede obhlídku, na jehož základě vznikne již konkrétní projekt s přesnými parametry a cenou. Až poté se spotřebitel rozhodne, jestli uzavře s dodavatelem smlouvu.

Vítězný dodavatel dává spotřebitelům na výběr tři typy fotovoltaických systémů podle toho, jak chtějí využít přebytek vyrobené solární energie. Mohou si vybrat solární elektrárnu s akumulací energie do baterie, do vody, nebo s tepelným čerpadlem. Dodavatel zákazníkovi zařídí vše od projektu po instalaci a pomůže mu i s žádostí o dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Co mohou zájemci o solární energii získat?

Parametry vítězné nabídky

Ceny instalace fotovoltaického systému – jedná se o modelové příklady, ceny ve finální nabídce se mohou lišit s přihlédnutím k individuálním požadavkům konkrétní domácnosti.
Varianta
Fotovoltaická elektrárna
Výkon FVE
Cena se započtením
dotace vč. 15% DPH
Dotace NZÚ
Cena bez dotace
vč. 15% DPH
Kapacita baterie
1 a FVE s akumulací do vody – bez bojleru 2,24 kWp 99 900 Kč 60 000 Kč 159 900 Kč ne
1 b FVE s akumulací do vody – včetně bojleru 2,24 kWp 109 900 Kč 60 000 Kč 169 900 Kč ne
2 FVE s akumulací do baterie 4,48 kWp 199 900 Kč 155 000 Kč 354 900 Kč 7,2kWh
3 a FVE s kombinací s tepelným čerpadlem – bez zásobníku 3,84 kWp 254 900 Kč 155 000 Kč 409 900 Kč ne
3 b FVE s kombinací s tepelným čerpadlem – se zásobníkem 3,84 kWp 264 900 Kč 155 000 Kč 419 900 Kč ne

Další parametry a služby:

  • Předověření dotace – pokud by domácnost na dotaci nárok neměla a rozhodla se smlouvu ukončit, může tak nejen učinit zcela bezplatně, ale budou jí navíc vráceny i ty prostředky, které by společnosti ČEZ Prodej do té doby zaplatila.
  • Zpracování žádosti o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám.
  • Výhodný tarif Elektřina pro soláry s kompenzováním nevyužité energie.
  • Zvýhodněné úvěrové financování solární technologie – 4,9 % p.a. (RPSN max. 5,03 % v závislosti na výši úvěru a splátky).
  • Vstřícnější rozložení platby – 40 % po podpisu smlouvy, 60 % až po předání celého díla.
  • Prodloužená záruka – na jednotlivé komponenty i na instalaci (záruka: baterie 10 let, střídač 7 let, panely 15 let), garance minimálně 80 % výkonu po dobu 25 let.
  • Asistenční služby na dva roky zdarma – informace o rozsahu asistenčních služeb najdete na webových stránkách společnosti ČEZ Prodej.
  • Zdarma aplikace pro sledování výroby a spotřeby energie.

Proč právě solární energie?

Kampaň Chci sluneční energii je součástí projektu Clear 2.0, který dTest realizuje ve spolupráci s dalšími evropskými spotřebitelskými organizacemi a za podpory Evropské unie. Více informací mohou lidé nalézt na webových stránkách kampaně www.ChciSlunecniEnergii.cz. Cílem projektu Clear 2.0 je zvyšovat povědomí o udržitelných zdrojích energie a zpřístupnit solární energii těm, kdo by se do nákupu fotovoltaické elektrárny obávali pustit na vlastní pěst.
Využití vlastního zdroje solární energie přináší domácnostem možnost ušetřit na nákladech za elektřinu a získat energetickou soběstačnost. Výhodou je také snadná instalace a nízké náklady na údržbu. Účastníci zapojení do hromadného nákupu fotovoltaické elektrárny mohou také získat dotaci z programu Nová zelená úsporám.


Přihlásit