Jak vybrat indukční varnou desku

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.12.2023

Výběr indukčních desek, o kterých výrobci tvrdí, že jsou rychlé, bezpečné a spotřebovávají málo energie, je na trhu pestrý. Na první pohled však vypadají všechny desky stejně. Jakou výbavu a vlastnosti je dobré při výběru nepodcenit? Dozvíte se v následujícím článku.

Vařit můžete na různých typech spotřebičů, od plynových sporáků přes elektrické s klasickými plotýnkami až po modernější varné desky. Ty se dělí na sklokeramické desky s topnou spirálou a indukční desky. V tomto průvodci se budeme zabývat jen těmi indukčními, protože právě těm se věnoval náš test.

Magnetické vaření

Pro mnohé spotřebitele, kteří s indukcí dosud nepřišli do styku, může tato technologie na první pohled působit dosti tajemně. Navíc se k ní často váže řada superlativů a chvály, takže se může zdát, že indukční desky jsou novodobým zázrakem. Princip jejich fungování je ve skutečnosti poměrně jednoduchý. Více se o něm dočtete níže v boxu.

S indukční technologií se pojí několik užitečných funkcí. Díky elektromagnetickému poli přístroj rozpozná umístěný hrnec a začne při zapnutí přenášet teplo. Naopak při oddělání nádoby se ohřev přeruší, což napomáhá vyšší bezpečnosti při vaření. Žádná varná deska by neměla postrádat jasný ukazatel zbytkového tepla pro jednotlivé plotýnky.

Pokud vám bezpečnost leží na srdci, hledejte modely s ochranou proti přetečení či přehřátí. První zmíněná funkce zajistí, že deska reaguje, když se na ovládací panel dostane voda. V druhém případě jde o rozpoznání prázdné nádoby na plotýnce a včasné snížení výkonu.

(Ne)obyčejná fyzika

Kouzlo indukční varné desky vychází z principu elektromagnetické indukce a je vlastně poměrně jednoduché. Pod povrchem varných zón se skrývají cívky, které pomocí magnetického pole přenášejí energii přímo do dna nádoby. To ovšem musí být z elektricky vodivého materiálu, jinak indukce nebude fungovat. Na rozdíl od sklokeramické desky se tedy nezahřívá povrch plotny, ale přímo samotná nádoba. Do okolí pak uniká jen minimum tepla.

Indukce je oproti elektrickým a sklokeramickým modelům rychlejšíenergeticky efektivnější. Má jen velmi malé tepelné ztráty, odborníci uvádějí nanejvýš kolem 10 %. Umožňuje přesnější regulaci výkonu varných zón, čímž se blíží plynovým plotnám. Výhodou je také fakt, že v momentě odejmutí hrnce či pánve z desky se ohřev přeruší.

Pokud si chcete indukci pořídit, počítejte s nutností nákupu nové sady nádobí ze speciálního feromagnetického materiálu. Obvykle jej poznáte podle označení na spodní straně dna v podobě symbolu cívky či termínu induction. Další nevýhodou je vyšší hlučnost a složitější elektrická instalace.

Něco navíc

K dalším funkcím, které se mohou hodit, patří také dětský zámek, jenž zabrání náhodnému zapnutí plotýnky. Časovač umožňuje nastavit přesnou dobu vaření. Funkce boost (nebo booster) umí na omezenou dobu výrazně zvýšit výkon plotýnky a tím urychlit vaření či smažení, ale za cenu vyšší spotřeby elektřiny.

Trendem je také flexi zóna. Jedná se o větší oblast na varné desce, která umožňuje použít méně standardní nádobí různých tvarů a velikostí, jako třeba pekáč, grilovací plát či velké hrnce, případně vařit v několika malých kusech nádobí mezi plotýnkami. Naše zkoušky efektivity flexi zóny však opakovaně ukazují, že v tomto směru mají testované indukční desky ještě rezervy.

Indukční varné desky s odsáváním

Zajímavostí na trhu jsou indukční desky se zabudovaným odsáváním par, které kombinují dvě funkce v jednom spotřebiči. Mezi plotýnkami ve středové části mají umístěný odsávač, který nasává vzduch směrem dolů. Podobně jako digestoře fungují v režimu odtahu a recirkulace.

Při takzvaném vnějším odtahu neboli odsávání míří páry připojeným potrubím do komína či ventilační šachty a putují rovnou pryč z místnosti. Pokud dispozice vaší kuchyně odsávání neumožňuje, nabízí se recirkulace. Při tomto způsobu instalace nasátý vzduch proudí zpět do místnosti přes filtry zachytávající mastnotu a zápach. Druhá varianta je výhodná z pohledu snadnější a variabilnější instalace, neporadí si ale s vlhkostí.

Indukce o sobě dá vědět

Někteří spotřebitelé možná nevědí, že indukční desky mohou být při provozu poměrně hlučné. Na rozdíl od klasických sklokeramických desek vydávají při vaření všelijaké zvuky, jako třeba vrčení relé nebo hučení ventilátoru. Některé zase mírně bzučí či vrní. Což může být jejich nevýhodou, například pokud máte kuchyň propojenou se zbytkem obývaného prostoru.

Jak zmiňujeme již v boxu, na indukční varné desce není možné používat veškeré nádobí, ale jen to s feromagnetickým dnem. Jestli si nejste jistí, že si vaše nádobí s indukční deskou bude rozumět, můžete je podrobit jednoduchému testu. Na dno daného hrnce či pánve zkuste přiložit magnet. Pokud se na nádobí přichytí, máte vyhráno. Obecně platí, že na indukci můžete používat kovové nádoby, třeba z oceli, včetně té smaltované.

Volně stojící indukční desky

Při výběru přenosných dvouplotýnkových indukčních varných desek se nezaměřujte jen na velikost varných zón, ale také na jejich výkon. Některé přístroje neumožňují na obou zónách stejně intenzivní ohřev. Jednou z hlavních výhod přenosných varných desek je přirozeně mobilita a skladnost. Přístroje lze odpojit, přenášet a v případě potřeby používat na místech, která nemusejí být vhodná pro zabudování klasických vestavných indukčních varných desek. Pokud máte větší hrnce, případně nádobí atypických tvarů, dejte si pozor, aby od sebe varné zóny byly v dostatečné vzdálenosti.

Pozornost věnujte také užitým materiálům. Plasty hůře vedou teplo. Spíše vás tedy ochrání před případným tepelným nekomfortem při doteku. Ve srovnání se sklem či kovy se ale hůře čistí. Nečistoty se navíc mohou dostat do předělů mezi jednotlivými prvky designu. Povrch přístroje by tedy ideálně měl být co možná nejjednodušší.

I přenosné varné desky dnes už můžete pořídit se spoustou bezpečnostních funkcí. Některé třeba deaktivují varnou zónu při detekci přetečení. Jiné dokáží zabránit nechtěnému ohřevu prázdných nádob. Kromě nejrůznějších funkcí si všímejte také ovládacích prvků. Vyhovuje vám dotykový panel, nebo máte radši tlačítka? Na trhu jistě naleznete přístroj, jehož ovládání vám bude zcela vyhovovat.

Databáze testovaných výrobků

Přenosné dvouplotýnkové indukční vařiče (10 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023
Indukční varné desky (32 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023


Přihlásit