Test indukčních varných desek 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2023

Indukční varné desky jsou vyzdvihovány zejména pro svou rychlost a efektivitu. Otestovali jsme, jaké jsou jejich reálné schopnosti. Laboratoří prošlo 16 indukčních ploten, k nimž jsme přidali pět modelů se zabudovaným odsáváním par. Zjišťovali jsme, jak jsou varné desky výkonné a jak obstojí v provozu, zda se snadno obsluhují, jak náročné jsou na spotřebu elektřiny a jestli jsou tiché a bezpečné.

Indukční desky v testu

Výsledky všech testů indukčních varných desek najdete v naší databázi.

Výrobci a prodejci indukčních varných desek u těchto spotřebičů mnohdy nešetří superlativy a mohlo by se zdát, že indukce je novodobým zázrakem. Je pravda, že v domácnostech se objevují čím dál častěji. Pokud i vy plánujete rekonstrukci kuchyně a vybíráte nové vybavení, náš test vám s nákupem pomůže. Z výsledků se dozvíte, jak si jednotlivé modely vedly v praxi, zda jsou všechny indukce stejně výkonné a jaké mají slabiny. Výběrem toho správného modelu si ušetříte starosti i peníze.

Jak na výběr indukční desky

V testu jsme se zaměřili na nejrozšířenější a nejdostupnější variantu, tedy plotny se šířkou okolo 60 cm a v nižší až střední cenové hladině. Nejlevnější indukční deska z testu stojí pět tisíc korun, ta nejdražší pak 27 tisíc korun. Většina modelů se však vejde do 15 tisíc Kč. Platí, že vysoká cena nemusí být zárukou nejlepšího výsledku.

Výběr doplnilo také pět indukčních desek se zabudovaným odsáváním par. Jde o zajímavost na trhu, která o sobě v poslední době dává vědět. Tato deska má mezi plotýnkami umístěnou digestoř, jež nasává vzduch směrem dolů. Všech pět modelů jsme otestovali ve zkouškách vaření i odsávání v režimu odtahu a recirkulace.

Doplňme, že pořizovací cena námi otestovaných desek s odsáváním se pohybuje od 30 až do 100 tisíc korun. Než se rozhodnete do takového spotřebiče investovat, doporučujeme podívat se na výsledky testu. Dozvíte se, zda je spojení varné desky a digestoře dobrým řešením a v jakém případě funguje nejlépe.

Co také testujeme

S výběrem vhodného vybavení do kuchyně vám pomůže dTest. Otestovali jsme:

Varné desky pečlivě prověřujeme

Jak se při nákupu nespálit a ušetřit peníze výběrem té nejlepší indukční desky? Vyplatí se důvěřovat našim nezávislým testům. Místo subjektivní recenze a marketingových frází se dozvíte reálná data a podrobné informace o výkonech varných desek. Díky dTestu zjistíte, zda jde o kvalitní přístroj, či nikoliv. Veškeré naše testy probíhají v odborné laboratoři pod dohledem zkušených expertů.

Největší váhu na celkovém hodnocení měla zkouška provozních vlastností. Laboratorní odborníci prověřovali rychlost varných desek, schopnost udržet stabilní teplotu či hřát rovnoměrně po celé plotýnce, na což se zaměřil palačinkový test. Celkovou výkonnost spotřebičů sledovali během smažení hranolků.

Právě rychlost vaření bývá zmiňována jako jedna z největších výhod indukčních desek. Prozradíme vám, jaké panují mezi výrobky rozdíly a která deska je nejrychlejší. Laboratorní testy prověřily také tvrzení o úspornosti indukce. Nepřehlédněte proto výsledky spotřeby elektrické energie. Tu jsme nechali měřit při všech praktických zkouškách provozu a také ve stand-by režimu.

Vyplatí se flexi zóna?

Testovali jsme i tzv. flexi zóny, se kterými se můžete u některých indukčních ploten setkat. Jde o větší oblast na varné desce, která umožňuje použít méně standardní nádobí různých tvarů a velikostí, jako třeba pekáč, grilovací plát či velké hrnce. Jsou tyto zóny opravdu flexibilní, jak slibují, a dokážou stejnoměrně rozložit teplo po celé své ploše? Ukázalo se, že tato v recenzích často chválená vychytávka nemusí vždy dobře sloužit.

Pozor, některé pálí!

Důležité poznatky přinesla zkouška tepelné bezpečnosti indukčních desek. Experti při ní zjišťovali, jak vysoká teplota panuje na ploše mezi plotýnkami, ovládacím panelu a okraji varné desky během provozu. Konkrétně se měřila teplota při smažení hranolek a souběžném vaření vody v hrncích na všech plotýnkách, tedy v tom největším zápřahu. A musíme upozornit, že hned několik spotřebičů mělo problémy s udržením nízké teploty povrchu.

Rozhodování, kterou indukční desku si do kuchyně pořídit, vám ulehčí také výsledky zkoušek obsluhy či hlučnosti. I zde totiž panují mezi jednotlivými modely rozdíly. Než se pustíte do vybírání, nezapomeňte si přečíst našeho nákupního průvodce s užitečnými tipy a radami.


indukční varné desky (porovnat)

indukční varné desky s odsáváním par – režim odsávání (porovnat)

indukční varné desky s odsáváním par – režim recirkulace (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Varné desky s odsáváním par – režim recirkulace (10 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023
Varné desky s odsáváním par – režim odsávání (10 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023
Indukční varné desky (32 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023


Přihlásit