Test indukčních varných desek 2017

Publikováno v časopise 6/2017

Výrobci tvrdí, že jsou indukční desky rychlé, bezpečné, spotřebovávají málo energie a snadno se udržují. Někteří lákají také na flexi zónu, která má umožnit použití několika menších nádob nebo jedné velké i mimo prostor plotýnek. Do laboratoře jsme poslali deset modelů s flexi zónou dostupných na našem trhu. Nechali jsme posoudit nejen efektivitu této „vychytávky“, ale podrobili jsme je i řadě dalších testů. Třeba tomu palačinkovému.

Pro mnohé spotřebitele může být technologie indukční varné desky záhadou. Ve skutečnosti je ale docela jednoduchá. Na rozdíl od plynových hořáků nebo klasických elektrických desek pracuje na principu elektromagnetické indukce, kdy se umístěním nádoby na desku vytváří silné magnetické pole. Indukční cívka, která je v desce umístěná, se aktivuje dotekem dna hrnce (samozřejmě na zapnuté plotýnce). Neohřívá se tak nejprve plotýnka, která by poté teplo předávala, ale rovnou dno nádoby.

Indukční varné desky by měly být rychlé, bezpečné, snadno udržovatelné a měly by také spotřebovávat málo energie. Výhodou některých z nich je také flexi zóna, tedy plocha, která má umožnit použití několika menších nádob nebo jedné velké i mimo prostor plotýnek. V našem testu jsme se zaměřili právě na výrobky, které disponují touto „vychytávkou“. Jako cenový strop jsme zvolili 15 tisíc korun.

Kromě efektivity flexi zóny jsme výrobky podrobili řadě dalších praktických testů, třeba výrobě palačinek, ohřevu vody nebo udržování nízkých teplot. Kromě praxe jsme hodnotili třeba i jednoduchost obsluhy, spotřebu elektrické energie nebo oblast bezpečnosti.

Ať už si ale vyberete jakoukoliv z indukčních varných desek, nezapomeňte na použití vhodného nádobí s feromagnetickým dnem. Jak ho poznáte? Na dně by mělo mít grafický symbol cívky nebo prosté slovní označení „induction“. Jestli si nejste jistí, že si vaše nádobí s indukční deskou bude rozumět, můžete je podrobit jednoduchému testu. Na dno daného hrnce či pánve zkuste přiložit magnet. Pokud se na nádobí přichytí, máte vyhráno. Obecně platí, že na indukci můžete používat kovové nádoby, třeba z oceli, včetně té smaltované. Naopak sklo nebo keramika na tomto typu varné desky nemají co dělat.


Testované výrobky - indukční desky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Indukční varné desky 2017 (10 výrobků)
poslední aktualizace: 6.6.2017


Přihlásit