Jak vybrat indukční varnou desku

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2022 Obsah červnového dTestu

Aktualizováno: 16.4.2020

Výběr indukčních varných desek, o kterých výrobci tvrdí, že jsou rychlé, bezpečné a spotřebovávají málo energie, na trhu je pestrý a na první pohled vypadají všechny stejně. Jakou výbavu a vlastnosti je dobré při výběru nepodcenit, aby vám výrobek sloužil co nejlépe? Dozvíte se v následujícím článku.

Vařit můžete na různých typech sporáků, od těch plynových až po elektrické, mezi kterými můžete vybírat mezi těmi s klasickými plotýnkami, nebo sklokeramickou varnou deskou. Ty sklokeramické pak nabízejí výběr z těch s topnou spirálou a indukčních. V následujících řádcích se budeme zabývat jen těmi indukčními, protože právě těm se věnoval náš test.

Magnetické vaření

Pro mnohé spotřebitele, kteří s indukcí dosud nepřišli do styku, může tato technologie na první pohled působit dosti tajemně. Ve skutečnosti je ale její princip docela jednoduchý. Na rozdíl od plynových hořáků nebo klasických elektrických desek pracuje na základě elektromagnetické indukce, kdy se umístěním nádoby na desku vytváří silné magnetické pole. Indukční cívka, která je v desce umístěná, se aktivuje dotekem dna hrnce (samozřejmě na zapnuté plotýnce). Neohřívá se tak nejprve plotýnka, která by poté teplo předávala, ale rovnou dno nádoby.

Výhodou  použití indukce je to, že teplo distribuuje maximálně efektivně, protože se nespotřebává na „zbytečný“ ohřev samotné varné desky jako u sklokeramické desky s topnou spirálou, nebo u plynu, kde dochází k ohřevu i okolí hrnce.

Pozitivní také je, že pokud hrnec sundáte z plotýnky, indukce se přeruší a dojde k přerušení distribuce tepla. Jestliže tedy zapomenete plotnu vypnout, udělá to po krátké době za vás sama. Mezi další výhody patří třeba funkce rozpoznání prázdné nádoby na plotně a s tím související snížení výkonu, nebo vypnutí plotýnky v případě, že dojde k přetečení vroucí vody na desku.

Indukce, které oceníte

K dalším funkcím, které se mohou hodit, patří třeba dětský zámek, který zabrání náhodnému zapnutí plotýnky, časovač umožňující nastavit přesnou dobu vaření, nebo automatická detekce hrnce. Aktuálním trendem je také flexi zóna, která umožňuje využít i prostor mezi plotýnkami a použití několika malých kusů nádobí nebo jednoho velkého hrnce či pekáče. Zkoušky, které ověřovaly efektivitu této „vychytávky“ u modelů v našem testu, ale ukázaly, že v tomto směru mají testované indukční varné desky ještě velké rezervy.

Nevrní jen kočka

Ve srovnání s klasickými sklokeramickými deskami může být lehkou nevýhodou relativní hlučnost indukcí. Může připomínat bzučení nebo jemné vrnění a bývá způsobena ventilátorem, který je součástí varných desek. Při testování měly některé modely problém s hlučným relé.

Na závěr je třeba připomenout, že na indukční varné desce není možné používat veškeré nádobí, ale jen to s feromagnetickým dnem, které umožňuje využití indukční technologie. Jak ho poznáte? Na dně by mělo mít grafický symbol cívky nebo prosté slovní označení „induction“.

Jestli si nejste jistí, že si vaše nádobí s indukční deskou bude rozumět, můžete je podrobit jednoduchému testu. Na dno daného hrnce či pánve zkuste přiložit magnet. Pokud se na nádobí přichytí, máte vyhráno. Obecně platí, že na indukci můžete používat kovové nádoby, třeba z oceli, včetně té smaltované.

Databáze testovaných výrobků

Indukční varné desky (16 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2020


Přihlásit