Jak vybrat externí pevný USB disk

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.12.2016

Plný disk v počítači nebo notebooku není nic neobvyklého. Ať má jakkoliv velkou kapacitu, většinou dojde na situaci, kdy je potřeba ho takzvaně vyčistit neboli některá data vymazat. Nabízí se však i možnost data neztratit, ale přesunout je na externí disk. Ten může posloužit také jako vhodný nástroj pro zálohu důležitých dat nebo pro jejich přenos.

Externí disky se primárně dělí na HDD a SSD disky. HDD (hard drive disc) je pevně uzavřená jednotka, která uvnitř obsahuje několik nad sebou umístěných rotujících kotoučů neboli záznamových ploten. Otáčejí se konstantní rychlostí (obvykle 3600 až 7200 otáček za minutu) po celou dobu, kdy je disk připojen ke zdroji elektrického napájení. Naproti tomu SSD (solid-state disc) neobsahuje záznamové plotny ani pohyblivé mechanické části, a proto je mnohem odolnější a lehčí. Také má nižší spotřebu energie, kratší přístupové časy, vyšší přenosovou rychlost a je zcela bezhlučný. Tato pozitiva jsou však vykoupena mnohem vyšší pořizovací cenou.

V našem nákupním průvodci se zaměříme na externí HDD disky, které jsme testovali. Podle velikostí se dělí do tří kategorií – 1,8, 2,5 a 3,5 palce. První dvě velikosti se napájejí přes kabel, který je propojuje s počítačem. Proto jsou vhodné nejen pro zálohu dat, ale především pro jejich přenos. 3,5palcový externí disk potřebuje adaptér zapojený v zásuvce, a kvůli tomu se častěji používá spíš pro zálohu dat než pro přenos.

Existují už i bezdrátové externí disky, které lze se zařízením propojit nejen kabelem, ale i prostřednictvím wi-fi. Záměrně jsme použili slovo „zařízení“, protože tento typ externího disku lze spojit nejen s počítačem nebo notebookem, ale také s chytrým telefonem nebo tabletem. Díky tomu ho lze použít na stáhnutí obrázků, videí nebo hudby například z vašeho mobilu. Tomu předchází stažení aplikace, přes kterou budete s diskem komunikovat. V testu jsme však zjistili, že některé disky mohou stáhnout pouze některý typ dat, například pouze fotky. Před koupí si proto nejprve zjistěte, co všechno který disk umí.

Bezdrátové externí disky jsou vybaveny bateriemi, aby byly autonomní a propojitelné právě s mobilním telefonem nebo tabletem. Jejich provozní doba se pohybuje v řádu hodin. Pokud se baterie vybije, je nutné ji dobít přes počítač USB kabelem nebo klasickým adaptérem zapojeným do elektrické sítě (ten bývá součástí balení).

Připojení a přenosová rychlost

Většina externích disků se s počítačem propojuje USB kabelem. Nové modely používají už třetí generaci USB rozhraní, tedy USB 3.0, která je ve srovnání s předchozí USB 2.0 až desetkrát rychlejší. Podmínkou pro využití vysoké přenosové rychlosti je však přítomnost USB 3.0 v počítači, se kterým disk propojujete. Pokud je v něm pouze druhá generace, rychlost přenosu bude omezena jejími limity.

Pro fungování externího disku je rychlost přenosu dat klíčová. Čím je vyšší, tím rychleji se data na disk nahrávají nebo se z něj čtou. Tento údaj však výrobce nezveřejňuje. Hledat ho můžete pouze v recenzích na odborných portálech zabývajících se počítačovou tématikou nebo ve výsledcích našeho testu.

Na trhu jsou i disky s rozhraním Thunderbolt, které je ve srovnání s USB rychlejší. Tento typ rozhraní však není natolik rozšířený, proto ho ve většině běžných domácích počítačů nenajdete.

Kapacita

Velikost paměti neboli kapacita disku je asi tím nejdůležitějším kritériem, na které běžný spotřebitel při výběru hledí. Pohybuje se v řádech stovek nebo tisíců megabajtů (MB) a čím větší bude, tím více dat na disk uložíte. Velký objem dat se však může projevit i na rychlosti přístupu k nim, jinými slovy, když disk připojíte k počítači, bude chvíli trvat, než se data načtou a disk se „objeví“.

Při rozhodování o kapacitě paměti může také pomoct výpočet kolik stojí jeden MB. Výhodnější je ten disk, jehož jeden MB vychází levněji.

Ochrana dat

Vzhledem k tomu, že externí disky (bavíme-li se o kategorii 1,8 a 2,5 palce) se často přenášejí, nezřídka se stává, že jsou ztraceny. Pokud jsou na nich uložena choulostivá data, může nastat velký problém. Externí disky proto mohou být vybaveny různými typy ochrany, které zamezí přístupu k datům. Jsou to například čtečka prstů nebo ochrana heslem, které je nutné pro zobrazení dat zadat. Kromě toho mohou být disky vybaveny šifrováním dat, které neumožní jejich zobrazení v jakémkoliv počítači.

Existují dva typy šifrování dat. O softwarové šifrování se stará samotný procesor počítače, což znamená, že rychlost přenosu dat je závislá na jeho výkonu. Často se proto stává, že přenosová rychlost je mnohem nižší, než by bylo možné díky výkonnosti disku nebo propustnosti USB rozhraní dosáhnout. Hardwarové šifrování je novou generací bezpečnostních systémů. Data šifruje samostatný kryptovací procesor umístěný na disku, díky čemuž by nemělo docházet ke snížení přenosové rychlosti. V testu se však rozdíly mezi dvěma typy šifrování neprojevily.

Externí disky jsou také vybaveny ochranou proti nárazu, která dokáže předejít poškození dat, pokud by například došlo k pádu disku na zem ve chvíli, kdy jsou data zapisována, kopírována nebo je s nimi jinak nakládáno. A k ochraně samotného těla disku slouží různé změkčené „obaly“, do kterých jsou disky uloženy. V názvu výrobku toto označuje například anglické slovo „rugged“.

Rozhodnutí pro pořízení disku s patřičnou ochranou je závislé na zamýšleném způsobu jeho používání. Pokud na něj budete nahrávat jenom filmy nebo hudbu, šifrování dat ani ochrana heslem asi nebude potřeba. Ochrana proti nárazu nebo odolné tělo disku však přijde vhod vždy.

Databáze testovaných výrobků

Externí pevné disky (37 výrobků)
poslední aktualizace: 31.1.2019


Přihlásit