Jak vybrat ochranu počítače

Aktualizováno: 1.3.2017

Nejen počítač připojený k internetu je vystaven nebezpečí infekce viry a jinými škodlivými programy. Vedle méně kritických příznaků může vést nákaza ke krádeži osobních údajů či dokonce k finančním ztrátám. Abyste zajistili bezpečí obsahu počítače a citlivých informací, je vhodné chránit se některým z bezpečnostních programů.

Který antivirus je nejúčinnější? Jaký bezpečnostní produkt vás nejlépe ochrání před viry, červy, trojskými koni, spywarem a dalším škodlivým softwarem číhajícím na internetu? Na tyto a další otázky každoročně hledáme odpověď v testech bezpečnostních programů. Žádné řešení pochopitelně neposkytne stoprocentní ochranu, ale rozdíly mezi jednotlivými produkty nejsou zanedbatelné.

Pořídit si můžete placený bezpečnostní balíček obsahující všechny komponenty ochrany, nebo si obstarat jednotlivé komponenty zvlášť. Bezpečnostní balíky obsahují kromě antiviru také firewall, rodičovskou kontrolu, ochranu proti spamu a phishingu atd. Pro mnoho uživatelů však budou mít tyto doplňky jen omezenou hodnotu. Proto si dobře rozmyslete, zda nebude lepší koupit samotný antivirový program. Můžete tak ušetřit několik set korun.

Antivir však nemusíte kupovat vůbec - řada výrobců nabízí zdarma dostupné verze svých produktů, které nejsou nutně horší než jejich placené varianty. V našich testech sice vítězí placené produkty, nicméně i kombinace volně dostupného antiviru a základního firewallu zabudovaného ve Windows dokáže poskytnout obstojnou ochranu. Jen je třeba dobře vybrat.

Pokud se rozhodnete za antivir zaplatit, stáhněte si nejdříve zkušební verzi. Tu lze používat zdarma obvykle 15 až 60 dnů. Zjistíte tak nejen to, zda je program dostupný v českém jazyce a jak se vám s ním pracuje, ale také uvidíte, jak významně ovlivňuje rychlost vašeho počítače. Zejména starší a méně výkonné stroje může bezpečnostní software znatelněji zpomalit. Rozdíly mezi jednotlivými produkty nejsou v tomto ohledu bezvýznamné.

Prodejní triky

Než se rozhodnete nakupovat přes webové stránky výrobce, prozkoumejte nabídku obchodů. Možná narazíte na "krabicovou" verzi produktu za nižší cenu, než jakou nabízí výrobce ve svém e-shopu.

Při nákupu softwaru přes webové stránky výrobce buďte obezřetní. Výrobci se mnohdy snaží prodat další služby, které ne vždy využijete. Například možnost zaslání disku se softwarem poštou, což zvýší cenu o několik set korun - přitom si program můžete stáhnout z internetu. Věnujte pozornost i tomu, pro kolik počítačů a na jak dlouhou dobu si předplatíte licenci.

Pozor také na automatické obnovování licence, což je varianta často vybraná v základním nastavení objednávky. Nejen že se vám po roce automaticky strhne příslušná částka z účtu, ale v některých případech tak zaplatíte více než při samostatném nákupu. Fakt, že se upisujete k této formě předplatného, nemusí být dostatečně zdůrazněn. Pro zrušení automatické obnovy předplatného je obvykle třeba přihlásit se na stránky výrobce a najít příslušné tlačítko.

Bezpečnostní balíčky

Klady

 • Nabízejí kompletní řešení v jednom balení.
 • Všechny bezpečnostní nástroje jsou snadno přístupné z jednoho uživatelského rozhraní. Všechny komponenty se aktualizují najednou.
 • Řada balíčků obsahuje užitečné programy, například pro zálohu dat nebo pro obnovení počítače, který nejde spustit běžným způsobem.
 • Placené produkty zpravidla nabízejí zákaznickou a technickou podporu.

Zápory

 • Nejsou zadarmo a navíc je třeba počítat s dalšími poplatky, které mají obvykle podobu časově omezeného „předplatného“ neboli licence. Po vypršení licence přestanete mít možnost bezpečnostní balíček aktualizovat a ochrana tak nebude účinná proti novým hrozbám.
 • Balíček může obsahovat komponenty, které nevyužijete.

Jednotlivé komponenty

Klady

 • Pokud si pořídíte pouze antivirový program, nebudete platit za komponenty, které nepotřebujete.
 • Všechny komponenty pro zabezpečení počítače seženete i zdarma.
 • Antivir zdarma mnohdy poskytuje obdobnou míru ochrany jako placená verze od stejného výrobce.

Zápory

 • Zodpovědnost za zajištění kompletního zabezpečení leží na vašich bedrech.
 • Samostatné komponenty je třeba spravovat a aktualizovat zvlášť (a teoreticky se mohou dostat do vzájemných konfliktů).
 • Zdarma nabízené programy zpravidla nemají zákaznickou podporu a pouze základní technickou podporu.

Komponenty bezpečnostních balíčků

Firewall

Jedná se o program, který monitoruje komunikaci mezi počítačem a internetem (nebo jinou sítí). Firewall umožňuje kontrolu této komunikace a také poskytuje ochranu před potenciálními útoky z vnějšku či únikem dat z počítače. Když se škodlivý program, například spyware, dostane do počítače a bude chtít potají odesílat informace, firewall představuje další šanci na odhalení takového škodlivého programu (pokud v jeho odhalení neuspěl antivirus).

Když firewall vyhodnotí aktivitu jako podezřelou, tuto aktivitu buď automaticky zablokuje, nebo zobrazí okno s varováním (například pokud se neznámý program pokouší o internetové spojení, odesílání dat nebo pokud dochází k pokusu o proniknutí do počítače). V nastavení firewallu je možné definovat obecná pravidla, podle kterých má komunikace probíhat, lze definovat pravidla i pro konkrétní aplikace.

Firewall bývá součástí bezpečnostních balíčků, ale základní firewall je obsažen také v samotných Windows. Zajímavé zjištění vyplývající z našich testů: v základním nastavení nejsou firewally placených produktů o moc lepší než Windows Firewall a v některých případech jsou dokonce horší.

Firewall bývá často obsažen i v kabelových/DSL modemech, přes než se řada domácností připojuje k internetu.

Nezkušený uživatel by měl raději ponechat firewall v automatickém režimu, pro pokročilé uživatele tu pak je řada expertních nastavení.

Ochrana proti spamu

Ochrana proti spamu filtruje příchozí poštu od nevyžádaných zpráv. Zůstává však otázkou, nakolik je tato komponenta přínosná. Filtr spamu funguje pouze v kombinaci s běžnými e-mailovými programy jako Outlook či Windows Mail. Pokud přistupujete ke schránce přes webové rozhraní (Gmail, Email.cz apod.), bude vám tato funkce k ničemu. Nehledě na to, že řada poskytovatelů e-mailových služeb nabízí vlastní filtr spamu.

Ochrana proti phishingu

Tato komponenta blokuje potenciálně podvodné stránky, které se pokoušejí od obětí získávat citlivé údaje, například hesla a čísla kreditních karet. Může být součástí i zdarma dostupných antivirů. Nejnovější verze nejrozšířenějších prohlížečů také mají vlastní filtry proti phishingu.

Rodičovská kontrola

Komponenta umožňující kontrolovat a omezovat přístup dětí k internetu. Můžete například nastavit, aby dítě mohlo navštěvovat pouze schválené webové stránky nebo nastavit časový limit omezující dobu, po kterou mohou děti brouzdat po webu nebo používat konkrétní aplikace (např. počítačové hry). Tato funkce se sice může hodit, ale k dispozici jsou i zdarma dostupné alternativy, například rodičovská kontrola Windows.

Opravný disk

Užitečným nástrojem pro případ, kdy počítač nelze kvůli infekci běžným způsobem spustit, jsou opravné disky. Díky nim lze spustit systém z CD, DVD či USB disku a provést potřebnou dezinfekci a obnovu životních funkcí počítače. Tato opravná, záchranná média bývají součástí balíčků, ale v řadě případů je autoři bezpečnostních programů nabízejí zdarma ke stažení na svých webových stránkách.

Jiné operační systémy

Windows jsou zdaleka nejpopulárnějším operačním systémem a většina škodlivých programů tak logicky cílí právě ně. Každý uživatel počítače s Windows by proto měl mít nainstalovaný alespoň některý ze zdarma dostupných antivirů. Kromě Windows však existují i jiné operační systémy, jejichž výhodou z hlediska bezpečnosti je právě mnohem menší rozšířenost. Tvůrci škodlivých programů jim totiž nevěnují příliš velkou pozornost.

Jednou z alternativ je Mac OS X pro počítače společnosti Apple. Ačkoliv se někdy říká, že pro Mac OS X žádné viry nejsou, není to tak úplně pravda. Nicméně škodlivých programů, které by jej mohly napadnout, je v oběhu poměrně malé množství. Přestože antivir vyloženě nutný není, jistá obezřetnost je na místě. Téměř nulové nebezpečí pak hrozí uživatelům některé z inkarnací operačního systému Linux.

Jinou kapitolou jsou chytré telefony a tablety. Jejich prudce rostoucí popularita samozřejmě přitahuje pozornost tvůrců škodlivých programů. Ale riziko je stále nižší než u počítačů s Windows a souvisí převážně se škodlivými aplikacemi pro operační systém Android. Pečlivě proto sledujte, jaké aplikace instalujete a jaká přístupová práva aplikace požadují.

Databáze testovaných výrobků

Ochrana počítače 2022 – macOS (10 výrobků)
poslední aktualizace: 31.12.2021
Ochrana počítače 2022 – Windows (20 výrobků)
poslední aktualizace: 31.12.2021


Přihlásit