Test pánských holicích strojků 2013

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2013

Holicí strojky vesměs holí dobře, bez ohledu na to, zda jsou planžetové nebo frézkové. Ty nejlepší jsou šetrné i k citlivé pokožce. S většinou je dokonce možné se holit i ve sprše, protože deklarují vodotěsnost. Problém je, že ne vždy musí tvrzení výrobců platit. Tři z testovaných modelů sice vodotěsnost slibovaly, ale voda se do nich během testů dostala.

Sice už dávno neplatí, že muž musí být za každých okolností vždy hladce oholen, společenské poměry snesou i více či méně upravený vous, přesto však dává značná část mužů přednost každodennímu rituálu holení. Někdo nedá dopustit na žiletku (aktualizovaný test pánských holítek naleznete v naší online databázi), jiný raději sáhne po elektrickém holicím strojku. Oba způsoby mají své zaryté odpůrce a zastánce, hranice mezi nimi se ovšem pomalu stírá. Na trhu lze nalézt „elektrické“ 

žiletky, které si k lepšímu oholení dopomáhají vibracemi, ale také klasické elektrické holicí strojky umožňující mokré holení. To je hitem poslední doby a většina z námi testovaných strojků deklaruje možnost použití i pod sprchou. S elektrickým holicím strojkem se můžete holit i s použitím pěny nebo gelu na holení. Na otázku, zda to je lepší, nebo ne, nedovedeme odpovědět stejně jako na otázku, zda je lepší se holit žiletkou nebo strojkem. To je věc zvyku a osobní preference. 

Testované holicí stojky jsou určené mužům. Tento text však mohou – a měly by – číst i ženy. Holicí strojek je totiž jedním z velmi častých vánočních dárků, a proto je dobré vědět, jaký strojek vybrat, i když si vlastní tvář neholíte. 

 

Planžety versus frézky

Trh a zákazníci, tedy muži používající elektrické holicí strojky, jsou rozděleni na dvě skupiny. Pracovně jim můžeme říkat skupina Braun a skupina Philips. To podle toho, které technologii kdo dává přednost. Braun je tradičním výrobcem takzvaných planžetových holicích strojků. Mají rovnou podlouhlou holicí jednotku překrytou planžetou. Vousy, které proniknou drobnými otvory v planžetě, jsou ustřiženy břity pohybujícími se ze strany na stranu. Konkurenční systém Philips je naproti tomu rotační, tzv. frézkový. Holicí jednotku v tomto případě tvoří tři kruhové frézky. Uvnitř je rotující břit zajišťující holení. I když značky Braun a Philips jsou jmény, s nimiž se tyto dvě technologie spojují především, alternativní výrobci jako Remington nebo Panasonic nabízejí většinou technologie obě. 

My jsme k testu přistupovali s vědomím, že každý muž má rád něco jiného.  Tým našich testujících jsme vybrali tak, aby přesně polovina patřila do skupiny Braun a druhá polovina do skupiny Philips. Všichni museli vyzkoušet všechny strojky. Na konci testu se dostavil nečekaný efekt, a to v podobě přestupů, abychom se přidrželi sportovní terminologie. Přibližně stejný počet těch, kteří používali planžety, přestoupil po zkušenostech získaných v testu do frézičkového týmu a naopak. Vysvětlení se nabízí; pokud jste v životě zkusili jen jedno, netušíte, že druhé vám možná vyhovuje víc, i když ani to jedno není špatné. Výkony obou týmů, co do kvality holení, byly v našem turnaji velmi vyrovnané a skončily doslova remízou. Ženám, jež plánují svým choťům nový strojek jako dárek k Vánocům, můžeme poradit následující. 

Je-li váš choť se svým současným strojkem spokojen a chcete-li jít na jistotu, volte pro ten nový stejnou technologii. Pokud je muž nespokojen anebo pokud rád zkouší nové věci a není příliš konzervativní, zkuste přestup.


Testované výrobky - pánské holicí strojky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pánské holicí strojky 2013 (16 výrobků)
poslední aktualizace: 1.11.2013


Přihlásit