Jak vybrat IPL epilátor

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 17.9.2018

Téměř každá žena v dnešní době touží po pleti bez chloupků. K jejich odstraňování lze použít řadu kosmetických pomůcek. Jak se v nich vyznat a podle čeho si vybrat tu, která se hodí právě pro vás?

Hebké pleti můžete dosáhnout buď depilací, nebo epilací. Prvně jmenovaná metoda spočívá ve zkrácení chloupků nad povrchem pokožky za pomoci žiletky, holicího strojku nebo třeba břitvy. Má jen krátkodobý efekt, po zhruba dvou až třech dnech je nutné holení opakovat. Kvůli ostrosti holicího náčiní skýtá riziko poranění.  U holení rozsáhlejších partií je časově náročná. Na druhou stranu jde o bezbolestné a levné řešení.

Epilace je naproti tomu odstraňování chloupků i s kořínky. Funguje na principu vytržení celého chloupku z jeho folikulu (vlasová cibulka, pozn. red.). Vybrat si lze z několika druhů, epilace voskem, laserem či metodou IPL (fotoepilace). Některé způsoby mohou být bolestivé. Je finančně náročnější než depilace.

Epilátory se v poslední době staly populární zejména díky slibům výrobců, že se postarají o trvalé, nebo alespoň dlouhodobé odstranění chloupků. V následujících bodech vám připomeneme, jak fungují, a na co se zaměřit, pokud si vyberete IPL epilátor.

Tento druh redukce ochlupení se nazývá fotoepilace a využívá k odstraňování chloupků intenzivní pulsní světlo, které díky zahřátí vlasové cibulky (folikulu) odstraní buňky, které obsahuje, což zapříčiní, že na daném místě už chloupek neporoste.

IPL není pro všechny

Ale pozor, není to tak jednoduché, jak se zdá. Fotoepilace je vhodná pouze pro osoby se světlou pletí a tmavými chloupky, na ty blond, rezavé či šedé nefunguje. Pro použití této metody je i spousta dalších kontraindikací, například těhotenství, nemoci srdce či štítné žlázy nebo užívání některých léků. Pokud si tedy nejste jistí, zda je košer právě pro vás, raději vše nejprve zkonzultujte s odborníky.

Protože IPL paprsky zasáhnou jen chloupky v růstové fázi, kterých je v jednom okamžiku asi 20 až 30 procent, a ty ostatní dorůstají v cyklech, je potřeba ji pro dosažení viditelných výsledků s odstupem několika týdnů, později měsíců opakovat. K dosažení trvalého odstranění chloupků se v prvním roce doporučuje použití sedm až osmkrát, v následujících letech pak stačí dvě epilace. Už po čtyřech použitích s dvoutýdenními rozestupy by ale mělo dojít k redukci růstu chloupků.

IPL epilaci můžete podstoupit buď v kosmetickém salónu, nebo si pořídit přístroj pro domácí použití. Jejich nabídka na trhu je široká a zorientovat se v ní nemusí být úplně jednoduché.

Jak je důležité míti…nástavce

Před výběrem přístroje hleďte spíše než na jeho značku na to, na jaké partie se hodí. Pokud si chloupky budete odstraňovat pouze na nohách a v podpaží, je pro vás zbytečný přístroj disponující nástavcem na tváře či dalšími vymoženostmi. Pokud vám naopak nežádoucí chloupky rostou třeba i na horním rtu, nebo si depilujete i intimní místa, hledejte přístroj s přídavnými nástavci na obličej a/nebo oblast bikin.

Výhled z okénka

Rozdíly mezi jednotlivými výrobky jsou také ve velikosti aplikačního okénka (v našem testu se pohybovaly v rozpětí od tří do sedmi cm čtverečních). Obecně by se dalo říct, že čím větší aplikační okénko, tím rychlejší by měla být epilace, protože záblesky v jednom okamžiku zasáhnou více chloupků.

Ceny testovaných IPL epilátorů se pohybují v řádech tisíců korun a některé z nich překračují i hranici deseti tisíc. Před koupí takového přístroje asi každého napadne, jak dlouho vydrží. U epilátorů jde o řadu let, ba desetiletí, takže ani v případě, že ten, po kterém toužíte, disponuje ve srovnání s konkurencí nižším počtem záblesků, nezoufejte.

A jak vlastně systém záblesků funguje? Každý přístroj jich obsahuje několik stovek či tisíc (v našem testu se rozpětí pohybovalo od 100 000 do 350 000).  V praxi to vypadá tak, že na epilaci celého těla spotřebuje průměrný člověk zhruba 300 až 500 záblesků. Pokud počítáme s doporučovanými sedmi až osmi epilacemi v prvním roce a další jednou až dvěma v následujících letech, dostaneme se ke dvanácti epilacím za tři roky. Za tuto dobu se tedy spotřebuje zhruba 3600 až 6000 záblesků, což je méně než desetina výbavy nejchudšího výrobku.

Databáze testovaných výrobků

IPL epilátory (18 výrobků)
poslední aktualizace: 27.9.2018


Přihlásit