Digitální fotopřístroje: Než se vydáte do obchodu

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Vydáno: 17.6.2005   

Čím více informací před nákupem budete mít, tím lépe. Pokud jste se fotografií dříve nezabývali, rozhodně neuškodí přečíst si aspoň základní příručku o fotografování i o digitální fotografii. Při koupi pak budete rozumět, o čem prodavač mluví a budete se tak moci lépe rozhodnout. Měli byste vědět, co chcete. Ideální přístroj, ani takový, který by měl současně všechny přednosti zde testovaných, neexistuje. Každý má své výhody i nevýhody. Musíte si vybrat takový, jehož výhody využijete a nevýhody pro vás nebudou podstatné.

Čím více informací před nákupem budete mít, tím lépe. Pokud jste se fotografií dříve nezabývali, rozhodně neuškodí přečíst si aspoň základní příručku o fotografování i o digitální fotografii. Při koupi pak budete rozumět, o čem prodavač mluví a budete se tak moci lépe rozhodnout.

Obrovské množství informací lze najít na internetu, nejen na stránkách výrobců, ale i na těch zaměřených na fotografickou techniku. Pozor jen na různé diskusní stránky, své názory zde často prezentují i lidé, kteří o dané problematice nevědí vůbec nic. V některých posuzováních se například velmi vyzdvihuje možnost ovládání přístroje jednou rukou; to by se však vzhledem k nestabilnímu držení mělo používat jen ve skutečně odůvodněných případech.

Měli byste vědět, co chcete. Ideální přístroj, ani takový, který by měl současně všechny přednosti zde testovaných, neexistuje. Každý má své výhody i nevýhody. Musíte si vybrat takový, jehož výhody využijete a nevýhody pro vás nebudou podstatné.

Cenné jsou i rady od známého, který stejný přístroj vlastní. Pokud je s některými vlastnostmi přístroje nespokojen, lze hledat přístroj, který tyto nevýhody nemá (pozor, může mít zase jiné).

Od přístrojů exotických výrobců, prodávaných za cenu, která je zlomkem běžné ceny, nečekejte zázraky. Vyhoví zpravidla jen pro nenáročné snímky při ideálních světelných podmínkách.

Vyzkoušejte si, jak vám vybraný přístroj sedí v ruce, jak snadno se s ním zachází. Pro mnohé může být rozhodující i tvar a vzhled přístroje.

Digitální fotografování nevyžaduje nutně samostatný fotografický přístroj. Připravované fotografující mobilní telefony s rozlišením 5 milionů bodů a s vestavěným bleskem i mnoha dalšími funkcemi přidělávají již dnes vrásky výrobcům miniaturních fotopřístrojů.

Nenechte se otrávit tím, že se velmi brzy po zakoupení přístroje objeví jiný – dokonalejší a často i levnější. Rychlý pokrok techniky v tomto oboru je zde paradoxně nevýhodou a pokud odložíte koupi vždy, když se objeví zmínka o dalším typu digitálního fotopřístroje, budete čekat a čekat...


Diskuze

Přihlásit