Fotky se zárukou

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2020 Obsah květnového dTestu

Publikováno v časopise 8/2007

Nechcete-li při ztrátě či krádeži fotoaparátu přijít o vzpomínky nejenom z dovolené, je třeba fotografie zálohovat. Levné řešení s další kartou či USB diskem chce přístup k počítači. Databanky to umějí bez počítače a některé jsou i centrem zábavy…

Fotíte digitálně? Když přijdete o fotoaparát, pak ztratíte nejspíš i všechny fotky. Dnes už je běžná paměťová karta s kapacitou 2 GB (gigabajty) a nejlevnější stojí pár stovek. Podle rozlišení snímače fotoaparátu a nastavené kvality snímků, která ovlivní kompresi a velikost souborů, se na takovou kartu mohou vejít až 3 tisíce snímků. Na běžnou dovolenou je to víc než dost.
Máte ale jedinou kopii fotek a musíte ji nosit v aparátu. Šlo by je zálohovat v notebooku, jenže ten na dovolenou táhne málokdo. Najdete-li fotolab, možná vám vypálí obsah karty na CD či DVD. Je však lepší být pokud možno nezávislý.

Několik menších karet umožní nechat větší část fotek v bezpečí a nosit jen jednu skoro prázdnou. Cena za uložený megabajt na malých kartách je však zbytečně vysoká. Karta 128 MB stojí skoro stejně jako karta 512 MB a už není moc běžná. Mít několik z části zaplněných karet také není dobré řešení.
Ideální je mít jednu velkou kartu v aparátu, druhou na bezpečném místě v hotelu a večer na ni zálohovat celodenní úlovek. Jen je otázka: Jak? Některé aparáty sice mají vnitřní paměť, kterou lze využít i pro kopírování z karty na kartu, ale bývá malá a práce s ní je nepohodlná.


Přihlásit