Zdravé nezdravé potraviny

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Přečtěte si nový dTest

Publikováno v časopise 4/2011

Člověk se může stravovat nezdravě a přitom dostat do těla kompletní dávku vitamínů a minerálů. Váhu pak ale raději obcházejte obloukem.

Kdo se bude ládovat pouze hamburgery, hranolky a pizzou, zapíjet to pivem a zajídat čokoládou, musí počítat s tím, že se mu v organismu prudce zvýší úroveň soli, cukru a tuků. Na druhé straně však tyto a jim podobné pamlsky obsahují kompletní soubor 18 vitamínů a minerálů ze seznamu doporučené denní dávky, tzv. RDA, které lidské tělo potřebuje pro své zdraví. Tak to aspoň tvrdí etikety, na kterých je uvedené složení těchto potravinových výrobků.

Dodejme, že vyhovět požadavkům RDA dokáže v daném stravovacím modelu pouze bumbrlíček. Na vlastní kůži si to vyzkoušel redaktor britského listu Daily Mail Stefan Gates. Jeho kuchyňský stůl se ráno prohýbal pod horou zmrazené pizzy, brambůrků, burských oříšků, čokolády a jiných dobrůtek. Jejich souhrnná kalorická hodnota čtyřikrát překročila redaktorův obvyklý příjem potravy. Když o půlnoci konečně ulehl s plným žaludkem, čekal ho neklidný spánek a po něm ranní nevolnost z přejedení. A to všechno jen proto, že si chtěl ověřit, zda je v průběhu jednoho dne reálné přijmout ve stravě všechny doporučené vitamíny a minerály. V nejbližší samoobsluze proto nejdřív nakoupil různé potraviny, které jsou součástí spotřebního koše. Při jídle se pak orientoval tím, co na nich bylo napsáno.Přihlásit