Reklamace mobilu značky Sony Ericsson

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, rád bych se informoval na reklamaci mobilního telefonu. Nefunkční telefon v záruční době jsem odnesl do prodejny kde byl telefon původně zakoupený. Prodejce mě informoval,že mobil je neopravitelý protože přišel do styku s vlhkostí,vodou a na to se reklamace nevztahuje. Nyní mám zaplatit 240 kč za odeslání mobilu do servisu.Je možný,že prodejce si může účtovat finanční částku za mobilní telefon reklamovaný v záruční době v prodejně kde byl zakoupený? Předem děkuji za odpověd.

Doporučení časopisu dTest

Hezký den,

Váš problém se bohužel neustále opakuje a v každém případě doporučujeme se proti podobnému jednání servisu bránit. Občanský zákoník v § 55 zapovídá taková smluvní ujednání,která se odchylují od zákona v neprospěch spotřebitele. Zákon nikde nezavazuje spotřebitele platit poplatek za neoprávněnou reklamaci a tento požadavek prodávajícího je tedy nad rámec zákona v neprospěch spotřebitele a jako takový je neoprávněný. Jestliže bylo ustanovení o tomto poplatku např. součástí obchodních podmínek smlouvy, kterou jste podepsal, je třeba namítnout neplatnost tohoto ustanovení. V každém případě trvejte na tom, že poplatek je neoprávněný a neplaťte jej.