Narex

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, prosím o radu, v záruční lhůtě jsem reklamoval accu šroubovák Narex ASV7, s poruchou jednoho akumulátoru. Bylo mi písemně oznámeno, že záruční doba na akumulátory v trvání 6 měsíců uběhla, a tím pádem se nejedná o záruční opravu a budu muset uhradit opravu. Nevím jakou, když se nedá opravit, nový akumulátor a poštovní náklady. Šroubovák jsem reklamoval přímo u výrobce. Děkuji za pomoc.

Doporučení časopisu dTest

Zákon zvlášť nerozlišuje záruku na baterie a na jiné spotřební zboží. Prodávající odpovídá za vady, které se na zboží vyskytnou během 24 měsíců od nákupu a jeho převzetí. Není tedy rozhodné, zda aku šroubovák nefunguje kvůli vadnému akumulátoru nebo jiné jeho součásti, máte právo jej reklamovat jako kterékoliv jiné spotřební zboží a požadovat po prodávajícím opravu vadné součásti, je-li to možné, nebo dodání nové. Tato práva musíte uplatnit u prodávajícího nebo u jím určeného servisu, přímý nárok vůči výrobci totiž nemáte.

Pokud prodávající odmítá aku šroubovák vzít do reklamace s odůvodněním, že se na akumulátor už záruka nevztahuje, namítněte, že podle § 2174 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, nelze Vaše zákonná práva z vad zboží omezit nebo Vás jich úplně zbavit. Taková ujednání v reklamačních řádech pro Vás nejsou právně závazná, jako by tam vůbec nebyla napsaná, a postup prodávajícího v tomto duchu by byl nezákonný. Přípustné zkrácení záruční doby je jen v případě použitého zboží, ale i tak záruka nesmí být kratší než 12 měsíců (§ 2168 uvedeného zákona). Záruka v trvání 6 měsíců by byla možná pouze, pokud by na akumulátoru byla vyznačena výrobcem doba použitelnosti 6 měsíců. To je však nepravděpodobné, protože pokud je akumulátor součástí prodaného šroubováku, musí při obvyklém používání vydržet po celou dobu záruky a tak jsou i tyto baterie (notebook, mobil a jiné zboží na akumulátor) konstruovány.

Jediné, na co se záruka u baterií nevztahuje, je opotřebení způsobené běžným používáním, což v případě baterií představuje postupné snižování jejich kapacity. Pokud však přestane najednou zcela fungovat, nejspíš se o vadu jedná a prodávající ji musí odstranit, a to bezplatně v souladu s § 2169 odst. 1 uvedeného zákona. Samozřejmě předpokládáme, že jste si toto zboží pořídil jako spotřebitel pro osobní potřebu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest