Jak vybrat sušák na prádlo

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.6.2022

Rébus, kde sušit prádlo, řeší každá domácnost. Popularita sušiček roste, ale stále platí, že sušák na prádlo patří mezi základní vybavení, které doma nechybí snad nikomu. Pokud zrovna sháníte nový, v tomto nákupním rádci se dozvíte, podle čeho vybírat.

Recenzí na domácí spotřebiče či elektroniku najdete na internetu mraky. I my se jim pravidelně věnujeme v našich nezávislých testech. Zároveň nezapomínáme ani na zdánlivě obyčejné domácí pomocníky. Protože – jak se ukazuje – i úplně jednoduché výrobky se od sebe mohou poměrně lišit a jsou mezi nimi rozdíly. Sušáky na prádlo nevyjímaje. Rozdíly ve funkčnosti či odolnosti odhalil náš test, ale některé rozpoznáte i vy při samotném výběru. Poradíme vám, na co se při nákupu sušáku zaměřit a jak vybrat ten nejlepší pro vás.

Jako první je třeba si rozmyslet, kde budete chtít prádlo sušit. Pokud máte k dispozici zahradu či dvůr, můžete zvolit venkovní sušák na prádlo. V zimě a za nepříznivého počasí ale i tak sáhnete po domácím sušáku. Existuje několik typů.

Typy sušáků:

  • Zahradní – bývá pevně ukotven v zemi a pojme velké množství prádla.
  • Rozkládací (nebo také stojanový) – je samostatně stojící, má skládací nohy a obvykle dvě vyklápěcí křídla.
  • Nástěnný – připevňuje se na zeď například v koupelně či na balkóně, jednotlivé modely se liší provedením a systémem věšení prádla, narazit můžete na vysouvací, navíjecí či harmonikové sušáky.
  • Stropní – podobně jako nástěnný sušák je třeba jej umístit na zeď, respektive strop, jednotlivé šňůry se stahují dolů a s pověšeným prádlem se vracejí zpět ke stropu.
  • Atypické sušáky – jedná se většinou o malé sušáky určené do malých bytů či jako doplněk ke klasickému sušáku. Dají se umístit například na topení, vanu či zábradlí balkónu. Specifickým druhem jsou tzv. regálové sušáky, které jsou vysoké a mají několik pater šňůr.

Kapacita sušáků

Druhá otázka, kterou byste si měli před nákupem položit, se týká počtu osob v domácnosti, respektive množství prádla, které hodláte věšet. Podle toho vybírejte typ i velikost sušáku. Pokud se potýkáte s malým prostorem, zvažte některý z menších či nástěnných sušáků. Počítejte ale s jejich menší kapacitou oproti klasickým rozkládacím modelům.

S tím úzce souvisí počet a délka šňůr sušáku. Rozkládací sušáky se liší v počtu šňůr v hlavní části i na křídlech a rovněž v jejich délce. Od výrobců se většinou dozvíte údaj o tzv. celkové sušicí ploše, tedy souhrnné délce k sušení udávané v metrech. Běžně tento údaj uvádějí jak v informacích o výrobku, tak přímo v jeho názvu. V našem testu jsme měli sušáky s deklarovanou sušicí plochou mezi 18 až 20 metry. Na trhu jsou však k sehnání i sušáky menší či větší.

Co je ovšem zajímavé – deklarovaná sušicí plocha obvykle neodpovídá celkové délce všech šnůr. Tu jsme u testovaných sušáků nechali změřit a ukázalo se, že je ve všech případech menší než deklarovaná. Konkrétně se pohybovala od 10 do 13 metrů. Výrobci totiž pravděpodobně počítají i s bočními trubkami rámu konstrukce. Pokud však prádlo chcete věšet čistě na šňůry k tomu určené, počítejte s tím, že jejich využitelná délka je o něco menší než sušicí plocha udávaná výrobcem.

Když jsme u šňůr, doporučujeme zkontrolovat, že jsou mezi nimi dostatečně široké mezery. Prádlo se vám tak bude lehce věšet a bude lépe schnout. V ideálním případě by se jednotlivé kusy oblečení neměly dotýkat.

Užitečné detaily

Sušáky na prádlo jsou poměrně jednoduché výrobky. Pár detailů ale stojí za pozornost. Například držáky na drobné prádlo, jako jsou ponožky, kalhotky či kapesníky. Můžete je najít na konstrukci některých modelů. Druhým prvkem jsou kolečka, která oceníte při přesouvání plného sušáku po bytě. Na sušácích můžete objevit třeba také háčky, očka pro zavěšení ramínek či košík na prádelní kolíčky. Další vychytávkou je spona na křídlech, která je drží u sebe, když máte sušák složený. Zajímavou vlastností jsou také teleskopické tyče, díky nimž můžete sušák roztáhnout a navýšit jeho kapacitu například pro sušení velkého ložního prádla.

Konstrukce sušáků je obvykle celokovová (z oceli či hliníku), případně doplněná plastem. Cena rozkládacích sušáků se pohybuje od několika set až ke dvěma tisícům korun. Většinu však pořídíte do tisícikoruny. Zahradní sušáky pak bývají dražší.

Databáze testovaných výrobků

Sušáky na prádlo (15 výrobků)
poslední aktualizace: 30.6.2022


Přihlásit