Jak vybrat žehlicí prkno

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Aktualizováno: 31.10.2012

Kdo by si myslel, že se na žehlicím prknu nedá nic zkazit, velice by se mýlil. Ani tak zdánlivě „obyčejná“ věc, jakou prkno je, by se proto neměla kupovat zbrkle, bez přemýšlení. Protože i žehlicí prkno může neobyčejně znechutit práci, ke které má sloužit.

Rozkládání a skládání

U žehlicích prken se můžete setkat se třemi způsoby rozložení:

  • ruční: nohu konstrukce rukou zaklapnete do „zubového“ držáku, který je na spodní straně žehlicí desky. Při skládání nohu opět rukou „vyháknete“. Počet zubů současně znamená počet výškových poloh. Tenhle způsob nastavování nepatří mezi ty pohodlné a jednoduché.
     
  • automatické s omezením počtu poloh přestavení: stiskem aretační páčky si plynule nastavujete výšku prkna do poloh, které jsou dány „zubovým“ držákem. Toto je již pohodlnější manipulace, ale pevně dané pracovní výšky prkna nemusí každému vyhovovat (někdo je vzrůstem malý, někdo velký).
     
  • automatické: plynulé přestavení pomocí aretační páčky bez nějakého omezení; výšku prkna si regulujete sami (samozřejmě s omezením maxima, u některých prken i minima). Nejlepší řešení.

Opačný proces, tedy složení prkna, je jednodušší u dvou posledně uváděných řešení.
 

Rozsah výškového přestavení

Někdo žehlí ve stoje, někdo u prkna sedí. Nikdo by se však u prkna neměl hrbit, protože si tím omezuje volný pohyb rukou, žehlení je namáhavější a navíc se mohou ozvat bolesti zad. Pohodlně žehlit znamená nastavit si prkno tak, aby rozsah jeho výškového přestavení vyhovoval výšce postavy.

Zda se to které prkno hodí právě Vám, si můžete v obchodě vyzkoušet, případně i odhadnout, zda bude „pasovat“ i ostatním v rodině, kteří se na žehlení podílejí. Někteří výrobci sice v návodech uvádějí výškový rozsah, ale příliš se na tuhle informaci nespoléhejte.
 

Nástrčné koncovky

Bude-li prkno při žehlení stát na plovoucí podlaze, parketách, PVC, dlaždicích, dbejte na to, aby nohy konstrukce měly koncovky pryžové, případně plastové s tvarovaným povrchem styčné plochy. Hladké plastové koncovky se na hladkých podlahách smekají; opřete-li se více do žehličky, prkno ujíždí. Je-li zhoršena protismykavost nohou, může se to odrážet i na stabilitě prkna.
 

Žehlicí deska

Měla by být dostatečně dlouhá a široká, aby se na ní daly pohodlně žehlit i velké kusy, aniž by se musela neustále odkládat žehlička při nutném posunování prádla.
 

Odkladač žehličky

Má-li prkno napevno zabudovaný odkladač, může postačit pohled. Je-li výsuvný, nedozvíte se, jak je velký a zda se do něj žehlička vejde, nebude-li prkno vybaleno z obalu. V takovém případě doporučujeme vyzkoušet. K výsuvným drátěným odkladačům se váže jeden nešvar: nemusí být dostatečně stabilní a pevné. Zda se vytažený odkladač viklá či neviklá, raději vyzkoušejte.

Do spokojenosti s odkladačem bude promlouvat i jeho tvar. Ne každý odkladač je totiž vhodný pro napařovací žehličku. Některé odkladače drží žehličku v polohách, kdy z ní neustále vychází pára, při odložení totiž není v klidové poloze. Pořídíte-li si takové prkno, máte dvě možnosti – buď žehličku odkládat přímo na prkně, nebo při odložení na odkladač vypínat napařování, což je při žehlení naprosto zbytečné zdržování.

Jste-li leváky, nezapomeňte zkontrolovat, zda na to tvar odkladače žehličky pamatuje.
 

Potah

Výhodnější je snímatelný potah, který se snáze udržuje v čistotě. U textilního potahu by vždy měly být připojeny informace o materiálovém složení a symboly údržby (ač se jedná o zákonnou povinnost, plněna je zřídka).
 

Provedení

Jak si dal výrobce na prknu záležet, Vám napoví ruce. Zaměřte se na hrany a hroty, musí být zaobleny a opracovány tak, aby nepoškodily prádlo či aby vás při manipulaci s prknem neporanily. Volné konce trubek musí být zaslepeny. Dělicí roviny u plastových částí by neměly narušovat vzhled výrobku.
 

Příslušenství

Držák kabelu žehličky, zásuvka s kabelem, odkladač pro prádlo, rukávník – uvažte, zda to či ono by určitě mělo být v příslušenství právě toho Vašeho žehlicího prkna.

Databáze testovaných výrobkůPřihlásit