Na trhu je k dostání široká paleta žehliček i parních generátorů a s orientací v jejich nabídce vám může pomoci i náš test. Hodí se pro vás spíše žehlička, nebo generátor? Jak výrobky žehlí, jak jsou na tom s výdejem páry a jak odolné jsou vůči zanesení vodním kamenem? dTest tentokrát prověřil 15 napařovacích žehliček a sedm parních generátorů.
V testu najdete žehličky Braun, Philips, Electrolux, Sencor i mnohé další, test generátorů zahrnuje například značky Philips či Tefal.
Pokud necháváte prádlo sušit na sušáku (vybrat si jej můžete třeba podle našeho nedávného testu, viz dTest 7/2022) či ramínku, můžete jeho mačkavost alespoň trochu ovlivnit. Jestliže používáte sušičku, nevzhledné záhyby, které dojem z čistého oblečení kazí, máte pod kontrolou méně. A jak ukázal náš nedávný test sušiček (dTest 9/2022), většina těchto přístrojů má s mačkavostí textilu docela problém.
Ať už ale prádlo sušíte kdekoliv, je pravděpodobné, že alespoň jeho část budete muset následně i vyžehlit. K tomu budete kromě žehlicího prkna, které si rovněž můžete vybrat s naší pomocí (dTest 6/2022), potřebovat i žehličku či parní generátor.
Mezi žehličkami aktuálně na trhu převažují napařovací modely. Na popularitě ale získávají i jejich výše zmínění „vymakanější“ příbuzní, parní generátory.
Pro pořízení takového výrobku budete muset ve srovnání s žehličkou do kapsy sáhnout o poznání hlouběji a je nutné také počítat s tím, že bude vyžadovat větší prostor na uskladnění. Na druhou stranu by teoreticky měl být výkonnější i lepší ve výdeji páry. Ve srovnání s žehličkou bude tedy práce s generátorem pravděpodobně rychlejší a zvlášť pro domácnosti, kde je často potřeba žehlit větší objemy prádla, by mohl být ideální volbou.
Jak dobře jednotlivé modely žehlí, jak jsou na tom s párou či odolností vůči vodnímu kameni, se dočtete v našem aktuálním testu.
Dodejme, že před pořízením žehlicího pomocníka je kromě výsledků testu vhodné hledět také na některé jeho technické parametry, například hmotnost či délku přívodního kabelu.