Test napařovacích žehliček a parních generátorů 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2023

Žehlení zřejmě nepatří k nejpopulárnějším domácím pracím. Usnadnit ho však může používání kvalitního přístroje, který účinně žehlí, je odolný vůči vodnímu kameni a jednoduše se obsluhuje. Tyto i další aspekty jsme pro vás prověřili v našem pravidelném testu napařovacích žehliček a parních generátorů. Letos jsme jich do laboratoře poslali dohromady 22, z toho pět propadlo v testu odolnosti vůči zanesení.

Na trhu je k dostání široká paleta žehliček i parních generátorů a s orientací v jejich nabídce vám může pomoci i náš test. Hodí se pro vás spíše žehlička, nebo generátor? Jak výrobky žehlí, jak jsou na tom s výdejem páry a jak odolné jsou vůči zanesení vodním kamenem? dTest tentokrát prověřil 15 napařovacích žehliček a sedm parních generátorů.

V testu najdete žehličky Braun, Philips, Electrolux, Sencor i mnohé další, test generátorů zahrnuje například značky Philips či Tefal.

Pokud necháváte prádlo sušit na sušáku (vybrat si jej můžete třeba podle našeho nedávného testu, viz dTest 7/2022) či ramínku, můžete jeho mačkavost alespoň trochu ovlivnit. Jestliže používáte sušičku, nevzhledné záhyby, které dojem z čistého oblečení kazí, máte pod kontrolou méně. A jak ukázal náš nedávný test sušiček (dTest 9/2022), většina těchto přístrojů má s mačkavostí textilu docela problém.

Ať už ale prádlo sušíte kdekoliv, je pravděpodobné, že alespoň jeho část budete muset následně i vyžehlit. K tomu budete kromě žehlicího prkna, které si rovněž můžete vybrat s naší pomocí (dTest 6/2022), potřebovat i žehličku či parní generátor.

Mezi žehličkami aktuálně na trhu převažují napařovací modely. Na popularitě ale získávají i jejich výše zmínění „vymakanější“ příbuzní, parní generátory.

Pro pořízení takového výrobku budete muset ve srovnání s žehličkou do kapsy sáhnout o poznání hlouběji a je nutné také počítat s tím, že bude vyžadovat větší prostor na uskladnění. Na druhou stranu by teoreticky měl být výkonnější i lepší ve výdeji páry. Ve srovnání s žehličkou bude tedy práce s generátorem pravděpodobně rychlejší a zvlášť pro domácnosti, kde je často potřeba žehlit větší objemy prádla, by mohl být ideální volbou.

Jak dobře jednotlivé modely žehlí, jak jsou na tom s párou či odolností vůči vodnímu kameni, se dočtete v našem aktuálním testu.

Dodejme, že před pořízením žehlicího pomocníka je kromě výsledků testu vhodné hledět také na některé jeho technické parametry, například hmotnost či délku přívodního kabelu.


napařovací žehličky (porovnat)

parní generátory (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Žehličky a parní generátory (114 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2023


Přihlásit