Kašlání je přirozeným obranným mechanismem, kterým naše tělo reaguje na podráždění dýchacích cest. Prudkým proudem vzduchu se náš organismus reflexivně snaží zbavit všeho, co do dýchacích cest nepatří, ať už se jedná o dráždivý kouř, cizí mikroorganismy, prach, alergeny, drobná tělíska, nebo jiné dráždivé činitele. Aby se mu to dařilo, dosahuje při zakašlání proud vzduchu v horních cestách dýchacích rychlosti kolem 120 metrů za sekundu (tedy 432 kilometrů za hodinu). Ač je tato schopnost našeho organismu úctyhodná, nás samotné může kašel velmi vyčerpávat, narušovat nám spánek a celkově komplikovat život.
Možné příčiny kašle
Jak už bylo řečeno, kašel může být průvodním znakem mnoha různých onemocnění, přičemž nejčastějšími jsou záněty dýchacích cest. Ne každý kašel ale znamená problém v dýchacích cestách, příčiny můžou být i zcela jiné a jinde a navíc se můžou kombinovat. Pokud navzdory domácí léčbě kašlete déle než sedm dní, případně máte horečku, trpíte dušností, máte bolesti či jiné komplikace, je namístě navštívit lékaře.

Kromě nejběžnějších (obvykle virových) zánětů dýchacích cest můžeme jako další možné (někdy ale velmi vzácné) důvody kašlání jmenovat:
- zánět průdušek neboli bronchitidu,
- zánět průdušnice,
- zápal plic neboli pneumonii,
- alergické onemocnění,
- černý kašel,
- průduškové astma,
- chronický zápal průdušek,
- chronickou sinusitidu,
- gastroezofageální reflux,
- CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc),
- tuberkulózu,
- plicní embolii,
- plicní fibrózu,
- plicní edém,
- plicní absces,
- zánět pohrudnice,
- cystickou fibrózu,
- selhávání levostranného srdečního oddílu,
- intersticiální plicní choroby,
- psychogenní kašel,
- bronchiektázii,
- vnější dráždivé látky,
- nádorové onemocnění.
Z uvedeného dlouhého seznamu je patrné, že přetrvávající kašel není radno podceňovat. Stanovení správné diagnózy nemusí být jednoduché ani pro lékaře. Pro účely zjištění příčiny potíží a následnou léčbu dělí lékaři kašel do různých kategorií. Podle délky trvání obtíží rozlišují kašel:
- akutní – trvající méně než 3 týdny,
- subakutní – trvá 3 až 8 týdnů,
- chronický – přetrvává déle než 8 týdnů.
Další klasifikace vychází z charakteru kašle. Může být označen jako produktivní, suchý, záchvatovitý, sezónní, permanentní, hlasitý, houkavý, štěkavý a podobně. Každý z typů přitom může vyžadovat jiný přístup a léčbu. Pro laika, který začal kašlat a zamíří do lékárny pro nějaké léky, bude ovšem podstatné rozlišit kašel suchý od produktivního (vlhkého).
Suchý kašel
Suchý neboli také dráždivý či neproduktivní kašel je způsoben otokem a překrvením sliznice v dýchacích cestách. Je pro něj charakteristické, že při něm nemocný nevykašlává žádný hlen. Kvůli podráždění sliznice dýchacího traktu dochází k opakovaným záchvatům kašle, které člověk nedokáže ovládnout.
Suchý kašel proto bývá velmi obtěžující, vysilující a omezuje aktivity pacienta. Často se projevuje i v noci. Záchvaty kašle pak nemocným narušují spánek a způsobují následnou únavu a vyčerpání přes den. Můžou se dostavit i bolesti dýchacích cest a svalstva, které se na kašli podílí. Pokud jste ale zahlenění, cítíte pověstný „knedlík v krku“, který se vám nedaří vykašlat, o suchý kašel se nejedná.
Neproduktivní kašel je typický pro první fázi akutních infekcí dýchacích cest. Většinou se jedná o virové infekce, které se neléčí antibiotiky, ale pouze klidem na lůžku a tlumením nepříjemných symptomů, mezi které patří právě dráždivý kašel.
Na suchý kašel antitusika
Vzhledem k tomu, že neproduktivní kašel vlastně nemá žádný účel a není pro organismus v ničem prospěšný (na rozdíl od produktivního, o němž bude řeč dále), spočívá léčba především v jeho tlumení. Léky určené k tlumení dráždivého kašle se nazývají antitusika (anti = proti, tussis = kašel).
V České republice jsou registrovaná a prodávaná antitusika s pěti různými účinnými látkami: kodeinem, dextrometorfanem, butamirátem, dropropizinem a levodropropizinem. V naší tabulce uvádíme jen volně prodejné léky, proto v ní najdete pouze léčiva s posledními čtyřmi jmenovanými látkami. Kodein patří mezi opiáty a v organismu se přeměňuje na morfin, proto jsou kodeinové léky vázány na lékařský předpis.
Antitusika se obecně dělí na nekodeinová a kodeinového typu. Kodeinová bývají účinnější, ale mají více nežádoucích účinků (například zácpu), tlumí dechové centrum a můžou způsobovat závislost. Mezi léky kodeinového typu patří nejen ty s účinnou látkou kodeneim, ale i s dextrometorfanem. Dextrometorfan bývá naštěstí dobře snášen a nevytváří návyk. V naší tabulce na straně 50 jsou tyto léky zastoupeny Dinarexem, MedDex Vicks sirupem, Mugotussolem, Robitussinem a Stopexem.
Nekodeinová antitusika jsou o poznání slabší, nepůsobí tlumivě na dechové centrum ani na bolest a nevedou k závislosti. V tabulce si můžete všimnout, že většinu z nich je i díky tomu možné podávat už malým dětem.
Pro terapii dráždivého kašle je určen i Stoptussin ve formě sirupu nebo tablet, který kombinuje účinky butamirátu a guaifenesinu (o němž se více dočtete dále). Stoptussin tlumí dráždění ke kašli a zároveň mění skladbu průduškového hlenu, a usnadňuje tak jeho vykašlávání. V tabulce je jediným zástupcem kombinovaných léčiv.
Kdy pomůžou které léky?
- Antitusika potlačují suchý, dráždivý kašel, tlumí dráždění ke kašli. Hodí se, když vás vysiluje suchý, dráždivý kašel a nevykašláváte hleny ani nemáte pocit zahlenění a „knedlíku v krku“. Nejsou vhodná při vlhkém, produktivním kašli, protože by vám při potlačeném kašli mohl nevykašlaný hlen stéct do dolních dýchacích cest a způsobit např. zápal plic.
- Expektorancia zvyšují produkci řídkého hlenu a mukolytika snižují viskozitu hlenu (ředí ho). Léky z obou těchto skupin pomůžou v situaci, kdy je váš kašel vlhký a produktivní – jinak řečeno, pokud se v dýchacích cestách tvoří hlen, který s menším či větším úspěchem vykašláváte. Tyto léky vám vykašlávání hlenu usnadní.
Pozor, antitusika není vhodné užívat zároveň s expektorancii ani mukolytiky!
Režimová opatření
Kromě užívání léků můžete léčbu podpořit i pomocí režimových opatření. Snažte se být v klidu a vzdejte se fyzické námahy. Hodně pijte, nekuřte a jezte více ovoce a zeleniny, aby měl váš organismus dostatek vitamínů. V místnosti nepřetápějte, a je-li to možné, udržujte v ní teplotu kolem 18 až 20 °C. Příjemné vám bude i zvlhčování vzduchu. Pokud nemáte elektrický zvlhčovač, můžete v místnosti sušit prádlo, nebo si k posteli vyvěsit namočené prostěradlo. Spěte s více podloženou hlavou.
Je-li příčinou dráždivého kašle virové respirační onemocnění, je poměrně pravděpodobné, že se během několika dnů změní charakter kašle ze suchého na produktivní.
Produktivní kašel
Při produktivním (vlhkém) kašli nemocný člověk vykašlává hlen – sputum. V průduškách a průdušnici se sputum tvoří i za normálních okolností v množství cca 100 ml denně. Slouží ke zvlhčování a čistění dýchacích cest a není vykašláváno (částečně se odpaří, část se vstřebá a něco spolykáme). Při zánětu dýchacích cest se ale sputum zmnožuje a nutí nemocného k vykašlávání.
To ovšem nemusí být vůbec snadné, zvláště pokud je hlen hustý a z dýchacích cest se mu nechce ven. Přesouvání hlenu zajišťuje řasinkový epitel, který vystýlá dýchací cesty. Kmitáním řasinek se sputum posunuje směrem k ústům rychlostí až 2 cm za minutu. Řasinky se ale takto můžou pohybovat pouze za předpokladu, že je hlen řídký a není ho příliš mnoho. Symptomatická léčba produktivního kašle je proto založena převážně na schopnosti účinných látek ovlivňovat viskozitu (hustotu) hlenu, aktivitu řasinkového epitelu a množství produkovaného sekretu.
Z uvedeného mezi řádky vyplývá, co už jsme předeslali výše – totiž že produktivní kašel je užitečný, protože organismu pomáhá zbavit se infekce. Není tedy žádoucí snažit se ho utlumit. Zadržený nevykašlaný hlen by mohl způsobit zhoršení nemoci a rozvoj zápalu plic.
Pokud by se váš zdravotní stav nelepšil a kašel by přetrvával, lékař by pravděpodobně odeslal vzorek vámi vykašlaného sputa na laboratorní rozbor, aby zjistil původce nemoci a mohl nasadit adekvátní léčbu.
Co pomůže při produktivním kašli?
Léky na produktivní kašel se podle mezinárodní klasifikace ATC dělí na expektorancia a mukolytika, i když někteří lékaři a farmaceuti poukazují na skutečnost, že takové dělení je již překonané. Státní ústav pro kontrolu léčiv nicméně toto dělení stále respektuje, a proto se jej držíme i my.
Kategorie mukolytik je velmi bohatá, na trhu jsou více než čtyři desítky volně prodejných léků, které do ní spadají. Jejich přehled vám přineseme v následujícím vydání a nyní zde uvedeme expektorancia.
Expektorancia snižují hustotu hlenu v dýchacích cestách a podporují jeho tvorbu. Využívají k tomu buď účinky látky guaifenesin, anebo výtažky z léčivých bylin (eukalyptol, respektive cineol, výtažky z břečťanu, jitrocele a podobně). Guaifenesin sám umí také potlačit reflex kašle, snižuje duševní a emoční napětí, snižuje napětí kosterního svalstva a má slabé zklidňující účinky. V lékárnách jsou k mání čtyři přípravky, které jej obsahují – Guajacuran, MedExpecto Vicks sirup Med a zázvor, Robitussin Expectorans na odkašlávání a již výše zmíněný Stoptussin.
V příbalovém letáku ke Guajacuranu můžete narazit na poněkud nečekanou informaci, že kromě léčby kašle se používá také při duševním napětí, úzkosti, trémě nebo nervozitě.
Z rostlin se v lécích proti kašli nejčastěji uplatňuje výtažek z listu břečťanu popínavého. Využíván je k těmto účelům už od 16. století, ale až relativně nedávno věda odhalila, proč je účinný. Obsahuje saponin hederacosid C, který zvyšuje produkci řídkého hlenu v průduškách a roztahuje je. Zároveň zmenšuje nucení ke kašli, potlačuje slizniční zánět a usmrcuje řadu bakterií a kvasinek. Extrakt z břečťanu najdete v Hedelixu (sirup nebo roztok), Helixiru a Prospanu.
Cineol neboli také eukalyptol, na jehož schopnosti spoléhají tobolky Soledum, má protizánětlivý účinek a podporuje vykašlávání. Jak napovídá název, eukalyptol se získává z eukalyptu neboli blahovičníku australského. Obsažen je ale také v dalších rostlinách, jako je kafrovník, bobkový list, kajeput, pelyněk, bazalka, rozmarýna nebo šalvěj.
Jak na inhalace
O režimových opatřeních už byla řeč, platí pro léčbu suchého i produktivního kašle. Při onemocnění dýchacích cest jsou další osvědčenou, jednoduchou a levnou pomocí také inhalace. Jde o vdechování vodní páry, která může být obohacena o sůl nebo léčivé bylinky. Sliznice dýchacích cest se tím zvlhčí a teplem lépe prokrví. Přidané léčivé látky mohou působit přímo tam, kde jsou potřeba. Existují domácí inhalační přístroje, ale pokud ho nemáte, vystačíte s mísou a ručníkem stejně, jako to dělávaly naše prabáby.
Jak tedy na to? Do vhodné nádoby nalijte horkou (ale nikoliv vařící) vodu. Přidejte dvě lžíce kuchyňské soli (tou nemůžete nic zkazit), bylinky nebo éterické oleje. U nich už je potřeba věnovat výběru a dávkování více pozornosti, proto se raději poraďte v lékárně nebo se svým lékařem. V prodeji jsou i speciální inhalační roztoky určené právě pro tento typ domácí léčby. Jakmile je vše připraveno, udělejte si pohodlí a nakloňte hlavu nad mísu. Přes hlavu i mísu si dejte ručník a zhruba deset minut zhluboka vdechujte uvolňované páry. Kúru můžete opakovat několikrát denně, vždy si po ní ale jděte alespoň na půl hodiny lehnout. Inhalace se nedoporučují pouze při vysokých teplotách.
-
Guajacuran
průměrná cena 88 Kč
velikost balení 30 tablet
cena za 1 jednotku 2,90 Kč
účinná látka guaifenesinum
doba použitelnosti po otevření neuvedeno
forma obalené tablety
dávkování děti 6–12 let 1 tableta 1–2×denně, děti 12–15 let 1 tabelta 2× denně, dospělí 1 tableta 3× denně
odměrka [n]
vhodné od věku od 6 let
výrobce Zentiva, k.s.
-
MedExpecto Vicks sirup Med a zázvor
průměrná cena 124 Kč
velikost balení 180 ml
cena za 1 jednotku 10,30 Kč
účinná látka guaifenesinum
doba použitelnosti po otevření 3 měsíce
forma sirup
dávkování 15 ml každé 4 hodiny
odměrka [a]
vhodné od věku od 14 let
výrobce Procter & Gamble manufacturing GmbH
-
Robitussin Expectorans na odkašlávání
průměrná cena 133 Kč
velikost balení 100 ml
cena za 1 jednotku 13,30 Kč
účinná látka guaifenesinum
doba použitelnosti po otevření 6 měsíců
forma sirup
dávkování děti 2–6 let 2,5 ml každé 4 hodiny, děti 6–12 let 5 ml každé 4 hodiny, dospívající od 12 let a dospělí 10 ml každé 4 hodiny
odměrka [a]
vhodné od věku od 2 let
výrobce Doppel Farmaceutici S.r.l.
-
Hedelix s.a.
průměrná cena 108 Kč
velikost balení 50 ml
cena za 1 jednotku 2,20 Kč
účinná látka hederae helicis extractum
doba použitelnosti po otevření 6 měsíců
forma kapky
dávkování děti 2–4 roky 16 kapek 3× denně, děti 4–12 let 16–20 kapek 3–4× denně, dospívající od 12 let a dospělí 31 kapek 3× denně
odměrka [n]
vhodné od věku od 2 let
výrobce Krewel Meuselbach GmbH
-
Hedelix sirup
průměrná cena 136 Kč
velikost balení 100 ml
cena za 1 jednotku 6,80 Kč
účinná látka hederae helicis folii extractum spissum
doba použitelnosti po otevření 6 měsíců
forma roztok
dávkování děti do 1 roku 2,5 ml 1× denně, děti 1–4 roky 2,5 ml 3× denně, děti 5–12 let 2,5 ml 3–4× denně, dospívající od 12 let a dospělí 5 ml 3× denně
odměrka [a]
vhodné od věku od narození
výrobce Krewel Meuselbach GmbH
-
Helixir
průměrná cena 121 Kč
velikost balení 100 ml
cena za 1 jednotku 2,40 Kč
účinná látka hederae helicis folii extractum siccum
doba použitelnosti po otevření 12 měsíců
forma sirup
dávkování děti 1–3 roky 1 ml 3× denně, děti 4–12 let 1,5 ml 3× denně, dospívající od 12 let a dospělí 2 ml 3× denně
odměrka [a]
vhodné od věku od 1 roku
výrobce Salutas Pharma GmbH
-
Prospan
průměrná cena 144 Kč
velikost balení 100 ml
cena za 1 jednotku 10,80 Kč
účinná látka hederae helicis folii extractum siccum
doba použitelnosti po otevření 3 měsíce
forma sirup
dávkování děti do 1 roku 2,5 ml 2× denně, děti 1–5 let 2,5 ml 3× denně, děti 6–9 let 5 ml 3× denně, děti od 10 let a dospělí 5–7,5 ml 3× denně
odměrka [a]
vhodné od věku od narození
výrobce Engelhard Arzneimittel GmbH & Co. KG,
-
Mucoplant jitrocelový sirup proti kašli
průměrná cena 103 Kč
velikost balení 100 ml
cena za 1 jednotku 15,50 Kč
účinná látka plantaginis extractum fluidum
doba použitelnosti po otevření neuvedeno
forma sirup
dávkování děti 3–5 let 2,5 ml 4–6× denně, děti 6–14 let 5 ml 4–6× denně, dospívající od 15 let a dospělí 15 ml 4–6× denně
odměrka [a]
vhodné od věku od 3 let
výrobce Dr. Theiss Naturwaren GmbH
-
Soledum
průměrná cena 164 Kč
velikost balení 20 tobolek
cena za 1 jednotku 8,20 Kč
účinná látka cineolum
doba použitelnosti po otevření neuvedeno
forma měkké tobolky
dávkování 1 tobolka 3× denně
odměrka [n]
vhodné od věku od 12 let
výrobce Klosterfrau Berlin GmbH
-
Dinarex
průměrná cena 128 Kč
velikost balení 200 ml
cena za 1 jednotku 6,40 Kč
účinná látka dextromethorphani hydrobromidum
doba použitelnosti po otevření neuvedeno
forma sirup
dávkování 10 ml 4× denně
odměrka [a]
vhodné od věku od 12 let
výrobce Medochemie Ltd.
-
MedDex Vicks sirup na suchý kašel s medem
průměrná cena 106 Kč
velikost balení 120 ml
cena za 1 jednotku 13,30 Kč
účinná látka dextromethorphani hydrobromidum
doba použitelnosti po otevření 3 měsíce
forma sirup
dávkování 15 ml 3× denně
odměrka [a]
vhodné od věku od 14 let
výrobce Procter & Gamble Manufacturing GmbH
-
Mugotussol
průměrná cena 151 Kč
velikost balení 190 ml
cena za 1 jednotku 6,00 Kč
účinná látka dextromethorphani hydrobromidum monohydricum
doba použitelnosti po otevření 12 měsíců
forma sirup
dávkování 15 ml 3× denně
odměrka [a]
vhodné od věku od 12 let
výrobce Delpharm Reims
-
Robitussin Antitussicum na suchý dráždivý kašel
průměrná cena 132 Kč
velikost balení 100 ml
cena za 1 jednotku 9,90 Kč
účinná látka dextromethorphani hydrobromidum monohydricum
doba použitelnosti po otevření 6 měsíců
forma sirup
dávkování děti 6–12 let 5 ml každé 4 hodiny, dospělí a děti od 12 let 7,5 ml každé 4 hodiny
odměrka [a]
vhodné od věku od 6 let
výrobce Doppel Farmaceutici S.r.l.
-
Stopex na suchý kašel
průměrná cena 112 Kč
velikost balení 125 ml
cena za 1 jednotku 13,40 Kč
účinná látka dextromethorphani hydrobromidum monohydricum
doba použitelnosti po otevření neuvedeno
forma roztok
dávkování 15 ml každých 6–8 hodin
odměrka [a]
vhodné od věku od 12 let
výrobce WALMARK, a.s.
-
Sinecod
průměrná cena 109 Kč
velikost balení 20 ml
cena za 1 jednotku 6,80 Kč
účinná látka butamirati citras
doba použitelnosti po otevření neuvedeno
forma kapky
dávkování děti 2–12 měsíců 10 kapek 4× denně, děti 1–3 roky 15 kapek 4× denně, od 3 let 25 kapek 4× denně
odměrka [a]
vhodné od věku od 2 měsíců
výrobce GSK Consumer Healtcare GmbH & Co. KG
-
Sinecod
průměrná cena 129 Kč
velikost balení 200 ml
cena za 1 jednotku 9,70 Kč
účinná látka butamirati citras
doba použitelnosti po otevření neuvedeno
forma sirup
dávkování děti 3–6 let 5 ml 3× denně, děti 6–12 let 10 ml 3× denně, dospívající od 12 let 15 ml 3× denně, dospělí 15 ml 4× denně
odměrka [a]
vhodné od věku od 3 let
výrobce GSK Consumer Healtcare GmbH & Co. KG
-
Sinecod
průměrná cena 144 Kč
velikost balení 10 tablet
cena za 1 jednotku 14,40 Kč
účinná látka butamirati citras
doba použitelnosti po otevření neuvedeno
forma tablety s prodlouženým uvolňováním
dávkování dospívající od 12 let 1 tableta 1–2× denně, dospělí 1 tableta 2–3× denně
odměrka [n]
vhodné od věku od 12 let
výrobce GSK Consumer Healtcare GmbH & Co. KG
-
Tussical
průměrná cena 119 Kč
velikost balení 200 ml
cena za 1 jednotku 8,90 Kč
účinná látka butamirati citras
doba použitelnosti po otevření 6 měsíců
forma sirup
dávkování děti 3–6 let 5 ml 3× denně, děti 6–12 let 10 ml 3× denně, dospívající od 12 let 15 ml 3× denně, dospělí 15 ml 4× denně
odměrka [a]
vhodné od věku od 3 let
výrobce Balkanpharma-Troyan AD
-
Tussin
průměrná cena 79 Kč
velikost balení 25 ml
cena za 1 jednotku 3,30 Kč
účinná látka butamirati citras
doba použitelnosti po otevření neuvedeno
forma kapky
dávkování 7–35 kapek 3–4× denně (podle tělesné hmotnosti)
odměrka [n]
vhodné od věku od 2 měsíců
výrobce TEVA Czech Industries s.r.o.
-
Ditustat
průměrná cena 84 Kč
velikost balení 25 ml
cena za 1 jednotku 6,70 Kč
účinná látka dropropizinum
doba použitelnosti po otevření neuvedeno
forma kapky
dávkování děti 6–12 měsíců 6 kapek 3–4× denně, děti 1–3 roky 13 kapek 3–4× denně, děti 3–13 let 26 kapek 3–4× denně, dospívající od 13 let a dospělí 52 kapek 3–4×krát denně
odměrka [n]
vhodné od věku od 6 měsíců
výrobce TEVA Czech Industries s.r.o.
-
Levopront sirup
průměrná cena 123 Kč
velikost balení 120 ml
cena za 1 jednotku 10,30 Kč
účinná látka levodropropizinum
doba použitelnosti po otevření neuvedeno
forma sirup
dávkování děti od 2 let 3–5 ml 3× denně (podle tělesné hmotnosti), dospívající od 12 let a dospělí 10 ml 3× denně
odměrka [a]
vhodné od věku od 2 let
výrobce Dompé farmaceutici S.p.A.
-
Levopront kapky
průměrná cena 103 Kč
velikost balení 15 ml
cena za 1 jednotku 6,90 Kč
účinná látka levodroproprzinum
doba použitelnosti po otevření neuvedeno
forma kapky
dávkování děti od 2 let od 3 kapek 3× denně (podle tělesné hmotnosti), dospívající od 12 let a dospělí 20 kapek 3× denně
odměrka [n]
vhodné od věku od 2 let
výrobce Dompé farmaceutici S.p.A.
-
Stoptussin
průměrná cena 95 Kč
velikost balení 20 tablet
cena za 1 jednotku 9,50 Kč
účinná látka butamirati citras, guaifenesinum
doba použitelnosti po otevření neuvedeno měsíce
forma tablety
dávkování 1/2–2 tablety 3–4× denně (podle tělesné hmotnosti)
odměrka [n]
vhodné od věku od 12 let
výrobce TEVA Czech Industries s.r.o.
-
Stoptussin
průměrná cena 125 Kč
velikost balení 100 ml
cena za 1 jednotku 9,40 Kč
účinná látka butamirati citras, guaifenesinum
doba použitelnosti po otevření 4 týdny měsíce
forma sirup
dávkování 1,25–7,5 ml 3–4× denně (podle tělesné hmotnosti)
odměrka [a]
vhodné od věku od 6 měsíců
výrobce TEVA Czech Industries s.r.o.