Když je na obale vyznačeno datum použitelnosti, tedy „Spotřebujte do …“, může po něm výrobek ohrozit vaše zdraví. Jedná-li se však o datum minimální trvanlivosti, konzumace po jeho uplynutí vám nejspíše neuškodí, i když už si třeba moc nepochutnáte.

Podle španělské spotřebitelské organizace OCU můžete několik dnů až týdnů po vypršení doby minimální trvanlivosti bez obav konzumovat 10 druhů potravin. Jsou to:
- Jogurty
- Toastový chléb
- Bramborové lupínky, sušené ovoce a oříšky
- Sušenky a oplatky
- Nealkoholické nápoje a alkohol
- Těstoviny, rýže a luštěniny
- Zavařeniny a másla
- Uzeniny a zrající sýry
- Polévky a omáčky v sáčku
- Konzervovaná rajčata
Trvanlivost bez varování
Na některých potravinách nenajdete datum použitelnosti ani dobu minimální trvanlivosti. Neznamená to, že se nekazí, ale výrobce nemá povinnost to časově definovat. Jedná se o alkoholické nápoje s více než 10% obsahem alkoholu, čerstvé ovoce a zelenina, chléb a pečivo, určené ke konzumaci do 24 hodin, ocet, sůl, cukr, žvýkačky. Stav ovoce a zeleniny nejlépe posoudíte svými smysly – vypovídá o nich jejich vzhled, chuť, textura i vůně. Proto je důležité odstranit zkažené části a oříznout nejméně centimetr okolo nich, abyste mohli sníst zbytek. Ovšem třeba u alkoholických nápojů spotřebitelské organizace opakovaně volají po určení data trvanlivosti, protože tyto výrobky kazí, i když to může trvat léta.
Pozor na stav masa a ryb
Maso a drůbež, ryby nebo čerstvé sýry by neměly být konzumovány po vypršení doby trvanlivosti. Maso a ryby podléhají rychlé zkáze, a proto musíme být velmi opatrní. Pokud nebyly skladovány při vhodné teplotě, mohou nás ohrozit i před určeným datem – mikroby, které se v nich při tom rozmnoží, způsobují otravu nebo chorobu.