Jak vybrat menstruační vložku a/nebo tampón

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 11.10.2016

Vložky či tampóny jsou pro většinu žen nezbytnými hygienickými potřebami, které používají každý měsíc.  Obě varianty mají své výhody i nevýhody, stejně jako menstruační kalíšek, který je pro zadržování menstruační krve také možné používat.

Nabídka vložek i tampónů na trhu je široká a je poměrně těžké se v ní zorientovat. Pro výběr vhodné hygienické potřeby je spíše než její značka důležitější typ krvácení. Pro špinění se hodí ty s nízkou, pro silné krvácení zase s vysokou absorpční schopností.

Kapky vám napoví

Pro slabší krvácení na začátku a konci cyklu stačí hygienické potřeby s nižší sací schopností. Ta je na balení znázorněna počtem kapek. Každý výrobce má „stupnici“ jinou, většinou ale platí, že jedna až dvě kapky symbolizují nižší sací schopnost, čtyři až pět či více naopak tu vysokou.

Všeobecně se dá říci, že pro silnější krvácení jsou vhodnější vložky, které umožňují snadnou kontrolu intenzity krvácení. Při sportu mohou snižovat komfort aktivity, a tak se pro něj doporučují tampóny. Ty je možné nosit i na plavání a koupání v době menstruace.

Každému vyhovuje něco jiného

U vložek je výhodou snadná aplikace, neboť je stačí přilepit na spodní prádlo a po použití odlepit a nahradit novým kusem. Nevýhodou může být u citlivějších osob podráždění pokožky genitálií. Někomu zase vadí viditelnost vložky přes oblečení. Naopak tampóny jsou v tomto ohledu velmi diskrétní. Jsou „neviditelné“, nedráždí sliznici ani pokožku zevního genitálu a lze je používat i při sportovních aktivitách. U mladých dívek, které dosud nezahájily sexuální život, dochází opakovaným zaváděním tampónu k rozšíření otvoru v panenské bláně. Při prvním pohlavním styku pak v těchto případech nedochází ke krvácení a styk ani není bolestivý.

Zavádění i vyjímání tampónů z pochvy je otázkou zvyku a je velmi snadné. Na trhu jsou k dostání tampóny s aplikátorem i bez něj. Tuto pomůcku ocení například ženy s dlouhými nehty, které by jim při manuálním zavádění tampónu mohly tento úkon znesnadňovat.

Nejekologičtější je kalíšek

Z hlediska vlivu na životní prostředí je lepší používat tampóny, neboť jejich výroba i zpracování jako odpadu je ekologičtější než u vložek. Vůbec nejekologičtější variantou dámské hygienické potřeby je pak menstruační kalíšek. Jde o malou gumovou nádobku, kterou si ženy zavádějí přímo do pochvy a vyprazdňují zhruba každých osm hodin, ideálně ale čtyřikrát denně. Může se používat ve dne i v noci, při sportu či jakékoliv jiné aktivitě. Investice do kalíšku nevyjde na více než pár stovek a používat ho lze opakovaně. Uživatelkám-začátečnicím může činit lehké potíže aplikace a vyjímání kalíšku, a tak je dobré si na tyto úkony alespoň zpočátku vyhradit dostatek času.

Pozor na hygienu

Ať už jste zastáncem té či oné hygienické potřeby, je při jejich používání důležité dbát na dodržování hygienických pravidel. Záleží samozřejmě na intenzitě krvácení, ideální je ale výměna hygienické potřeby každé dvě až čtyři hodiny, v nejkrajnějším případě po osmi hodinách. Vložky ani tampóny nevhazujte do toalety, ale likvidujte je s běžným domácím odpadem.

Databáze testovaných výrobků

Menstruační vložky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 30.9.2016
Menstruační tampóny (6 výrobků)
poslední aktualizace: 30.9.2016


Přihlásit