Test dětských plen 2015

Publikováno v časopise 5/2015

Pleny při péči o malé dítě potřebuje každý rodič. Dříve používané látkové dnes válcují ty jednorázové, které ve většině evropských zemí využívá až 90 procent domácností. Nabídka na trhu je široká, jaká je ale kvalita jednotlivých výrobků? Absorbují tekutinu tak, aby dítě zůstávalo v suchu? Neobsahují nebezpečné látky? Jsou pohodlné? Odpověď na tyto otázky jsme hledali v laboratoři i mezi rodiči. Ukázalo se, že měřicí přístroje jsou schopné odhalit rozdíly v absorpční schopnosti, i když dojem uživatelů z různých plenek může být podobný.

Ve starověku rodiče používali místo plen zábaly z přírodních materiálů. Dnes je možné spolehnout se na sofistikované, průmyslově vyrobené jednorázové pleny, nebo využít pleny látkové, které umožňují opakované použití. Příznivci jednorázových plen vyzdvihují především jejich nenáročnost – stačí zabalit, vyhodit, vzít nový kus, zalepit a je to. Stinnou stránkou je však jejich ekologická a finanční zátěž

K látkovým plenám se zase váže zátěž spojená s opakovaným praním, na které se spotřebovává velké množství vody a energie. Do kapsy to třeba tak velkou díru neudělá, ale z hlediska dlouhodobého zatížení životního prostředí je i v tomto případě o čem diskutovat.

V našem testu jsme vyzkoušeli čtrnáct plen velikosti 4/maxi. Laboratorní testy zaměřené na absorpci (rychlost, schopnost zadržování tekutiny, únik tekutiny), kvalitu upínacích pásků či výskyt nežádoucích látek (polycyklických aromatických uhlovodíků) doplnily praktické zkoušky prováděné rodiči. Důvod byl prostý - každé dítě je jiné a zatímco jednomu určitá plenka sedne jako ulitá, pro jiné může být naprosto nevyhovující a nepohodlná. Proto se rodiče zaměřili na hodnocení celkového dojmu, vzhledu, zapínání, přizpůsobení tvaru těla, prodyšnosti, snadnosti přebalení, absorpce ve dne i v noci, úniku tekutiny a pozornost věnovali případnému zarudnutí či jinému podráždění pokožky.

Každé dítě za svůj přebalovací věk spotřebuje tisícovky plenek, což pro domácnost představuje nezanedbatelnou zátěž. Rozdíl v cenách za jednu plenku se u testovaných výrobků přehoupl i přes sto procent. Jak se ukázalo, stejně jako u mnoha jiných typů produktů i v případě jednorázových plen platí, že cena nemusí být přímo úměrná kvalitě. Prakticky stejně například dopadly nejdražší a nejlevnější pleny v testu.


Testované výrobky - dětské pleny (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Dětské pleny (14 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2015


Přihlásit