Test vložek a tampónů 2016

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2016

V minulosti se pro zadržování menstruační krve používaly vložky látkové, dnes za tímto účelem sahá většina žen po těch jednorázových nebo po tampónech. Nabídka na trhu je velmi široká. Jaká je ale kvalita? Jak dobře dámské hygienické potřeby absorbují tekutinu? Neobsahují nežádoucí látky nebo potenciální alergeny? Odpovědi na tyto i další otázky jsme hledali v laboratoři, kam jsme poslali celkem 17 balení vložek a tampónů.

V dávných dobách ženy při menstruaci používaly nejrůznější savé materiály – od mechu přes papyrus až po zvířecí kožešiny. Některé kultury považovaly krvácející ženy za nečisté, takže se během „svých dnů“ uchylovaly do speciální menstruační chýše. U hinduistických skupin v Nepálu či Indii je dodnes běžnou praxí, že menstruující žena obývá vyhrazené části domu, kam ostatní nevstupují.

Postupem času se ženám nejvíce osvědčily látkové vložky, které si k tělu připevňovaly různými pásy nebo popruhy, případně používal speciální košile, jejichž konce svázaly mezi nohama. Ve srovnání se svými předchůdkyněmi žijí současné ženy v luxusu. Mohou se spolehnout na průmyslově vyráběné jednorázové hygienické potřeby, které se po použití vyhodí. Fanynky vložek vyzdvihují zejména nenáročnost používání – stačí je rozbalit, přilepit na spodní prádlo, odlepit, vyhodit a nahradit novým kusem. I tampóny však mají své výhody, například „neviditelnost“ nebo možnost používání při sportovních aktivitách.

Výběr konkrétní hygienické potřeby je kromě praktického hlediska také otázkou osobních preferencí, a tak jsme nechali otestovat vložky i tampóny. U obou jsme vybírali klasické varianty s deklarovanou střední absorpční schopností a přidali jsme i tři zástupkyně slipových vložek. Celkem jsme do laboratoře poslali 17 balení hygienických potřeb pro ženy.

Protože je hlavní funkcí vložek i tamponů absorpce, tedy schopnost vstřebat tekutinu, kladli jsme na ni v našem testu největší důraz. U vložek jsme neopomněli ani lepicí mechanismus, u tampónů zase odolnost šňůrky. U obou jsme pak testovali i přítomnost nežádoucích látek nebo alergenů.


Vložky s křidélky (porovnat)

Slipové vložky (bez křidélek) (porovnat)

Tampony (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Menstruační vložky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 30.9.2016
Menstruační tampóny (6 výrobků)
poslední aktualizace: 30.9.2016


Přihlásit