Jak vybrat dětskou plenu

Obsah říjnového vydání

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2018 Obsah říjnového vydání

Aktualizováno: 12.11.2015

Plena je při péči o malé děti nezbytným pomocníkem. Rodiče mají při jejím výběru dvě základní možnosti. Buď vybrat tu klasickou, látkovou, která se po použití vypere a opakovaně použije, nebo tu jednorázovou.Obě varianty má své výhody i nevýhody. 

Základní rozdíl mezi látkovými a jednorázovými plenami je v opakovaném použití. Zatímco ty prvně jmenované můžete používat třeba i řadu let, ty druhé pouze jednou – po znečištění jsou na vyhození. Ač v posledních letech převažují sympatizanti jednorázových plen, oba druhy mají po celém světě řadu zastánců i odpůrců.

Příznivci jednorázových plen vyzdvihují především jejich nenáročnost – stačí zabalit, vyhodit, vzít nový kus, zalepit a je to. Stinnou stránkou je však jejich ekologická zátěž. Podle americké případové studie z roku 2003 tvoří v domácnosti s dítětem používajícím tyto plenky až 50 procent domácího odpadu. Jednorázové pleny jsou také třetí největší položkou skládkového odpadu pocházejícího od jednotlivců a představují asi čtyři procenta veškerého pevného odpadu. Tekutiny se rozloží poměrně rychle, plast a papír, které tvoří až 25 procent odpadu z plenek, se ale rozkládají podle různých zdrojů 200 až 500 let. Další často zmiňovanou nevýhodou je jejich finanční náročnost. Počítáme-li s průměrnou spotřebou 4,5 pleny na den, kterou uvádí ve své studii Evropská asociace pro netkané textilie a jednorázově použitelné výrobky (EDANA), dítě za přebalovací věk spotřebuje více než čtyři tisíce kusů. Celkové náklady tedy dosahují nezanedbatelných čísel. 

Ti, kteří volí raději látkové pleny, argumentují vedle finanční úspory také přirozenějším charakterem a nižší ekologickou zátěží. V tomto bodě je však třeba připomenout, že k látkovým plenám se zase váže zátěž spojená s opakovaným praním, na které se spotřebovává velké množství vody a energie. Do kapsy to třeba tak velkou díru neudělá, ale z hlediska dlouhodobého zatížení životního prostředí je i v tomto případě o čem diskutovat.

Vybírejte s rozmyslem

Důležité samozřejmě je, aby plena dobře absorbovala, ale také to, aby konkrétní plena seděla vašemu dítěti. Představa předzásobení se plenkami je při očekávání potomka velmi lákavá, nemusí se ale vyplatit. Každé dítě je jiné, a tak mu nemusí sednout i jinak velmi kvalitní výrobek. Nebojte se proto vyzkoušet několik různých typů plen, než přijdete na to, které vyhovují právě vám a vašemu potomkovi.

Základními funkcemi, které by pleny měly určitě splňovat, jsou rychlá a spolehlivá absorpce, zadržování tekutiny a její zpětné neprosakování. Tyto vlastnosti jsme v našem testu prověřovali jak testem v laboratoři, tak praktickými zkouškami.  Důležitými faktory jsou také prodyšnost, nedráždění pokožky a odolnost upínacích pásků, které by měly vydržet i tlak, který na ně může působit vlivem nejrůznějších pohybů dítěte. Na všechny tyto vlastnosti se při výběru zaměřte.

U plen nezapomeňte také na volbu velikosti, která se odvíjí od hmotnosti dítěte. Pokud zvolíte příliš malou plenku, může docházet k nežádoucímu úniku tekutiny, protože ji nedostatečně absorbuje, pokud moc velkou, vytvoří mez i tělem a plenou nežádoucí prostor, který sníží její funkčnost.

Dejte pozor také na to, že ne všechny pleny z jedné velikostní kategorie mají stejné váhové rozpětí. My jsme v testu používali pleny velikosti 4/maxi a u některých bylo uvedeno, že jsou vhodné pro děti vážící 7 – 14 kilogramů, u jiných ale byla horní hranice až do 18 kilogramů. Co se týče vzhledu a vůně jednorázových plen, na trhu najdete široké spektrum od čistě bílých a neparfémovaných po ty s potiskem šmoulů či žabiček, s přídavky extraktu zeleného čaje nebo aloe vera. To někomu může vyhovovat, jinému ne.

Výrobci na trh uvádějí i pleny s označením „eko“. Ekopleny by měly být přátelštější k životnímu prostředí, jde však z velké části o marketingový tah. Žádný oficiální předpis, jímž by se jejich výrobci museli řídit, zatím neexistuje. Jejich devízou by měla být absence chlóru (pokud jsou běleny, pak kyslíkem), latexu a parfému. Další udávaná přednost, kompostovatelnost, se však zpravidla vztahuje pouze na jejich obaly, ne na pleny samotné.

Z čeho se plena skládá?

Kvalitní plena dokáže absorbovat a zadržet vlhkost a zároveň dítěti poskytuje dostatečný komfort.

Moderní jednorázové pleny se skládají obvykle z vnější nepropustné vrstvy z polyethylenu, vnitřního savého jádra a nejspodnější vrstvy, kterou tvoří propustný polypropylen. Nejdůležitější složkou je savé jádro, které tvoří dvě složky, fibrózní buničitý materiál a syntetický superabsorpční polymer (SAP), polyakrylát sodný. V suché podobě připomíná velmi jemný bílý písek. Jeho částečky jsou na sebe řetězovitě napojeny, výborně vážou tekutinu na bázi vody, a tak fungují jako miniaturní houby, které dokážou pojmout tekutinu mnohonásobně těžší, než kolik samy váží. Po nasáknutí tekutiny se SAP promění v krystalickou hmotu.  Kromě horní a spodní vrstvy a savého jádra jsou nezbytností také elastické lemy bránící úniku moči a stolice z pleny a pásky, které by měly lepit i po opakovaném zabalení a rozbalení plenky.

Plenku je třeba měnit každé tři až čtyři hodiny, aby se předešlo možnému vzniku dermatitidy. Jedná se o nepříjemné zánětlivé narušení svrchních buněčných vrstev pokožky a projevuje se typickým zarudnutím kůže. Hlavní příčinou vzniku dermatitidy je vystavení pokožky vlhku. K podráždění může dojít i v důsledku případné nesnášenlivosti některé z látek, které by se v pleně mohly vyskytnout, například při alergii na některou látku (například citral) obsaženou v přidaných vůních. Polyakrylát sodný dle dostupných informací pro člověka nepředstavuje žádné nebezpečí, stejné to je v případě polypropylenu a polyethylenu.

Pozor na hygienu

Ať už jste zastánci jednoho či druhého typu plen, je důležité při jejich používáním dbát na dodržování hygienických pravidel. Před zavinutím do plenky je třeba dítěti očistit zadeček a jeho okolí jemnou žínkou. Mýdlo používat nemusíte, spíše pokožku odmašťuje. Po umytí dítě pečlivě osušte měkkým hadříkem. Nepoužívejte zásypy ani pudry, mohly by se hromadit v záhybech a kůži zbytečně dráždit. V případě potřeby použijte dětský krém a dobře jej rozetřete. Aby kůže dýchala, nechte dítě mezi přebalením z jedné do druhé plenky chvíli na vzduchu. Pokud se i přes veškerou vaši péči objeví příznaky dermatitidy, například zarudnutí či vyrážka, přebalujte dítě častěji než jindy. Zkusit můžete také změnit značku jednorázových plenek, je možné, že zrovna ty, které používáte, vašemu dítěti nevyhovují.

Pleny po použití nevhazujte do toalety, ale likvidujte je společně s běžným domácím odpadem. 

Databáze testovaných výrobků

Dětské pleny (14 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2015


Přihlásit