Test suchého krmiva pro psy 2016

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2016

Kdyby psi uměli mluvit, nejspíše by něco o granulích ve své misce řekli sami. My jsme se raději spolehli na objektivní laboratorní měření a vědecké poznatky v oblasti psí výživy. Nechali jsme otestovat 20 druhů psích granulí včetně jednoho čistě rostlinného, abychom zjistili, zda splňují výživové nároky psů a zda neobsahují jedy produkované plísněmi. Nejhorší, uspokojivé známky si odnesly dva výrobky kvůli nedodržení deklarace popela a vysokému obsahu mykotoxinů.

Jak široký je trh se psími krmivy, zjistí každý nový majitel ideálně před tím, než si přinese štěně domů, nebo poté, co z rozličných důvodů přestane psa krmit domácí stravou. Byť psi bývají s domácí kuchyní spokojení, příprava představuje pro člověka práci navíc i riziko, že se psovi nedostane všech živin a látek, které ke zdravému životu potřebuje. Komerčně vyráběné psí žrádlo může obě tyto nevýhody eliminovat. Jeho příprava je rychlá a při správné volbě je krmivo komplexní.

Do testu jsme zahrnuli celkem 20 vzorků suchých psích granulí, které jsou běžně k dostání v českých supermarketech, v e-shopech i specializovaných obchodech pro chovatele. Přestože se všechna krmiva hodnotila stejně, rozdělili jsme je do tří tabulek na granule s obilovinami, bez obilovin a rostlinná. Naším cílem bylo zjistit, jestli požadavkům na psí výživu krmiva dostupná na českém trhu vyhovují. Podrobili jsme je chemickým analýzám na obsah a kvalitu tuku a bílkovin, obsah vitamínů rozpustných v tucích A a E, minerálních látek a a stopových prvků. Hledali jsme také mykotoxiny, které se do krmiva mohou dostat ze zaplísněných obilovin. Do celkového hodnocení se promítlo i srovnání deklarovaných látek na obalu s jejich reálně naměřeným obsahem.

Z pohledu mykotoxinů se není čeho obávat, známku jsme snížili jedinému krmivu za vysoký obsah fumonisinů, které produkuje plíseň napadající kukuřici. Neplatí však pro ně u psího krmiva žádný legislativní limit, proto nás ke snížení známky vedla zejména skutečnost, že jako chovatelé nechceme svým mazlíčkům kupovat krmivo z plesnivých surovin.

Měli jsme možnost porovnat i výrobky stejných značek, které se vyrábějí v odlišných závodech pro český a skandinávský trh. Zjišťovali jsme, zda jsou mezi nimi z nutričního hlediska nějaké rozdíly.


Granule s obilovinami (porovnat)

Granule bez obilovin (porovnat)

Rostlinné granule (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Krmivo pro psy (20 výrobků)
poslední aktualizace: 1.9.2016


Přihlásit