Jak vybrat turistické boty

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2021 Obsah květnového dTestu

Aktualizováno: 29.5.2018

Dlouhé vycházky do přírody si žádají kvalitní obuv, která bude dobrou oporou pro vaše nohy a poskytne jim potřebné pohodlí. Chybět by neměly dobré funkční vlastnosti ani dobrá kvalita provedení.

V testu jsme se zaměřili na skupinu středně vysokých kotníkových turistických bot určených pro lehké nebo středně těžké vycházky v lesích nebo kopcovité krajině. Nejsou určeny pro náročné horské túry ani pro zimní období, protože postrádají speciální izolaci proti chladu.

Boty patří mezi ten typ zboží, který je nutné před koupí vyzkoušet. U turistických bot to platí dvojnásob, protože v nich budete trávit dlouhý čas a je důležité, aby vám dobře seděly. Zkoušení bot se proto nevyplatí uspěchat. V obchodě se do nich obujte a vyzkoušejte si, jak vám padnou, jak dobře se obouvají a zouvají i jak snadno se utahují. Jakýkoliv hrbolek, vyčnívající šev nebo těsné místo je znamením, že takovou botu byste kupovat neměli. Vezměte si s sebou vhodnou ponožku nebo ponožky, jejichž tloušťka je adekvátní k počasí, ve kterém plánujete boty nosit. Stejná rada platí i pro ortopedické vložky do bot. Pokud je používáte, nezapomeňte je vzít s sebou a boty vyzkoušejte s nimi. Vložky mohou ovlivnit, jak boty padnou.

Zkoušení a nákup turistické obuvi je dobré nechat až na odpoledne nebo podvečer, kdy jsou nohy po celém dni trochu oteklé. Zajistí se tím potřebná velikostní rezerva. V obchodě se neostýchejte v botách řádně pobýt a projít, vyzkoušejte s nimi vyjít a sejít schody, případně nakloněnou rovinu, abyste vyzkoušeli jejich stabilitu. Můžete vyzkoušet i skluz podrážky. Soustřeďte se také na hmotnost boty – těžká bota při dlouhém nošení unavuje.

Značka není vše

Většina turistických bot je vybavena speciální voděodolnou membránou, která chrání vaše nohy před proniknutím vody nebo vlhkosti. Chlubí se všelijakými názvy, z nichž nejznámější je nejspíše Gore-Tex. Kvalitu jednotlivých typů membrán jsme netestovali, ale testovali jsme voděodolnost celé boty. Ani v jednom případě jsme nebyli svědky průniku vlhkosti nebo vody do vnitřního prostoru, proto lze s úspěchem tvrdit, že membrány bez ohledu na výrobce svoji funkci plní.

Problémem však může být svrchní materiál, který absorbuje vodu, což následně zvyšuje hmotnost boty. Tuto skutečnost však v obchodě těžko rozpoznáte.

Mimochodem společně s kvalitní turistickou obuví byste si měli pořídit i kvalitní ponožky. Boty sice mají dobré funkční vlastnosti a jsou prodyšné, ale vlhkost zevnitř boty se nejvíce odvádí prostřednictvím ponožek. Voda po nich stoupá díky kapilárnímu efektu a na vzduchu se pak odpařuje.

Na podrážce turistických bot se často objevuje nápis Vibram. Je to značka italské firmy, která se specializuje na výrobu podrážek pro různé sportovní nebo volnočasové aktivity. Mezi turistickou komunitou je tato značka považována téměř za samozřejmou výbavu boty. V testu se však ukázalo, že i podrážky jiných výrobců jsou stejně kvalitní a dosahují stejných výsledků ve zkouškách odolnosti proti oděru, přilnavosti k povrchu nebo míry absorpce energie (tlumení došlapu). Důležitá tedy není značka, ale kvalita provedení podrážky.

Databáze testovaných výrobků

Nízké turistické boty (13 výrobků)
poslední aktualizace: 30.5.2019
Turistické sandály (17 výrobků)
poslední aktualizace: 31.5.2018
Vysoké turistické boty (11 výrobků)
poslední aktualizace: 2.6.2016


Přihlásit