Test turistických bot 2016

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2016

Jaké vlastnosti by měly mít ideální turistické boty? Měly by být vodě­odolné, dobře prodyšné a izolované. Na jejich výrobu by měly být použity kvalitní materiály, které něco vydrží. A hlavně by měly být pohodlné, aby vás z nich nebolela noha ani po několikahodinové vycházce nebo túře. Jak se daří plnit tato zákaznická očekávání, jsme zjišťovali ve srovnávacím testu 11 párů středně vysokých kotníkových turistických bot.

Chůze v terénu je ve srovnání s chůzí po rovné cestě náročnější. Kdo rád vyráží na procházky nebo túry do přírody, jistě ví, o čem je řeč. Nohy se tam „nepoflakují“. Vypořádávají se s neustále se měnícím terénem a přizpůsobují se změnám povrchu a počasí. Zaslouží si proto vhodnou turistickou obuv, která jim poskytne dobré podmínky „na práci“.

Nabídka turistických bot je velice široká a v rámci našich omezených finančních i kapacitních možností by se nám těžko podařilo věnovat se všem typům. Výběr jsme proto zúžili na skupinu středně vysokých kotníkových turistických bot určených k lehkým vycházkám v období od jara do podzimu. Všechny jsou vybaveny speciálními membránami rozličných názvů, které se starají o dobrou voděodolnost a prodyšnost, a mnohé se také honosí technologií zlepšující stabilitu paty. Nejen tyto, ale i další vlastnosti jsme nechali ověřit v laboratoři na 11 párech značkových bot.

Ve specializované zkušebně jsme se zaměřili na čtyři hlavní oblasti: vlastnosti použitých materiálů a funkčních membrán, vlastnosti podrážky, životnost použitých materiálů a kvalitu provedení. Všechny boty jsme kromě exaktních měření nechali také důkladně prověřit v praxi na dlouhých procházkách v terénu.

Několik modelů se příliš neosvědčilo v testu voděodolnosti. Testující by některé boty nedoporučili ke koupi z důvodu velkého nepohodlí při jejich vyzkoušení.


Testované výrobky - turistické boty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vysoké turistické boty (11 výrobků)
poslední aktualizace: 2.6.2016


Přihlásit