Jak vybrat chrániče zad pro zimní sporty

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.1.2017

Pokud si vybíráte chránič pro zimní sporty, máte možnost sáhnout po několika způsobech konstrukce. Nejprve byste si měli rozmyslet, zda chcete spíše tvrdý chránič s panelem z pevných plátů, nebo měkký typ z pěnového materiálu.

Výhodou pevného chrániče je vyšší zabezpečení proti ostrým předmětům, které vám při pádu mohou poškodit kůži nebo vnitřní orgány. Měkké chrániče naopak mají díky efektivnějšímu rozložení energie obecně lepší schopnost tlumit tupé nárazy. Rozhodnout byste se měli podle vašeho stylu jízdy.

Mimo materiál, z něhož je vyroben ochranný panel, je potřeba si také vybrat způsob upevnění chrániče. Výrobci nabízí buď chránič, který si připnete pomocí popruhů, nebo vestu s panelem všitým do její zadní části. Zde nelze říci, že by byl jeden typ lepší než druhý. Výhodou vesty může být ovšem to, že kromě ochrany zad si nasazením rovnou oblečete jednu funkční vrstvu.

Pokud jde o nošení, chránič by se měl dobře oblékat, svlékat a neměl by omezovat vaši pohyblivost. V žádném případě by se vám neměl na zádech hýbat. Na horách se nosí na první vrstvě oblečení, kterou obvykle bývá funkční prádlo.

V obchodě si vyzkoušejte chránič přes tričko. Při prvním nasazení se může zdát nepohodlný – to je normální pocit. Zkuste se v něm projít. Měl by vám umožnit bez omezení pohybovat rukama v ramenou nebo ohýbat a otáčet trup. Přitom musí pevně sedět. Zkuste se v něm také posadit. Pokud se chránič posune ke krku, znamená to, že je pro vaši postavu příliš dlouhý.

Menší chrániče potřebují zejména ženy a děti, pro něž se vyrábějí speciální modely. Není přitom dobrý nápad kupovat dítěti větší chránič s myšlenkou, že do něj brzy doroste. Než se dítě skutečně povytáhne, nabídne mu velký chránič jen omezenou ochranu a může se stát, že při pádu nezabrání poranění.

Databáze testovaných výrobků

Chrániče zad pro zimní sporty (18 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2017


Přihlásit