Finance: Spotřebitelský úvěr II

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2012

Ačkoliv je určitě lepší si na nákupy našetřit, můžeme se někdy dostat do situace, kdy nám spotřebitelský úvěr pomůže vyřešit přechodný nedostatek financí. Vybrat si v džungli spotřebitelských úvěrů ten nejvýhodnější není vůbec snadné, poskytovatelé úvěrů totiž většinou informují nepřehledně a zcela běžně porušují zákon o spotřebitelském úvěru.

Nákupy přesahující rámec nejzákladnějších denních potřeb a sloužící ke zvýšení komfortu, zábavě, relaxaci nebo také k lepší společenské image jsou často položkami, které rodinný rozpočet těžko utáhne. Reklama i obchodní zástupci říkají, co všechno si ještě musíme koupit, abychom byli konečně spokojení… „…že na to nemáte? Žádný problém. Rádi vám dáme na dluh.“

Zatímco v minulosti byl nákup zboží na dluh charakteristický pro ty nejnuznější, reklamy finančních institucí, které na tomto dluhu velmi dobře vydělávají, nám tvrdí, že žít na dluh je normální a moderní. Ve skutečnosti ale nákup zboží na dluh povětšinou vede k postupnému snižování životní úrovně. Nemusíme totiž vydělat pouze na nákup zboží, ale také na úroky, které u tohoto typu úvěrů nejsou zanedbatelné. Dluh a z něj plynoucí potřeba pravidelných splátek navíc omezují naši svobodu. Dostávají nás do zápřahu, kvůli kterému pak může být složité například změnit práci nebo učinit jiné životně důležité změny.

U někoho může dokonce dojít až k závislosti na tomto zpočátku snadném způsobu získávání peněz a následnému pádu do tzv. dluhové pasti. Takto postižený člověk si bere další úvěry již ne na spotřebu, ale na samotné splátky. Ze situace pak může pomoci už jen nejbližší rodina. Někdy ale poměrně radikální „léčbu závislosti“ poskytuje až exekutor a z postiženého dlužníka se stává asociál, který je neustále na útěku.



Přihlásit