Finance: Spotřebitelský úvěr

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Přečtěte si nový dTest

Publikováno v časopise 1/2012

S nástupem kapitalismu a volného trhu v 90. letech k nám přišlo také masovější využití úvěrů, do té doby v nevídaném rozsahu. Reklama nás začala přesvědčovat, že pokud na něco nemáme peníze, není to problém – můžeme si půjčit. Začala tak pomalu ožívat dávno zapomenutá realita života na úvěr ve své moderní podobě.

Zatímco kdysi bylo jasné, že jít si na něco půjčit peníze je do jisté míry trapné, a půjčovat peníze na vysoký úrok bylo zakázané, v dnešní době se „výhodný úvěr“ nabízí ze všech stran. Existuje ale vůbec něco jako „výhodný úvěr“?

 

Dobrý a špatný úvěr

Úvěr je především závazek založený na tom, že dlužník nedisponuje dostatečným množstvím prostředků a věřitel mu tyto prostředky půjčuje, za což inkasuje úroky. Výše úroků přitom závisí především na dvou faktorech: za jaký úrok půjčuje peníze centrální banka (ČNB) a jaké je riziko, že úvěr nebude splacen. Vliv mají samozřejmě také mnohé další faktory, např. nákladovost dané organizace.

Někdy na přelomu devatenáctého a dvacátého století anglický dramatik G. B. Shaw napsal: „Banka je místo, kde vám půjčí deštník, když je hezky a chtějí ho vrátit, když začne pršet.“ Jinak řečeno – pokud nemáte peníze, bohužel vám banky nemohou půjčit. Do určité míry to tak skutečně funguje. Určitě pokud jde o úvěry. Nejvýhodnější úvěr může získat ten, kdo žádný úvěr nepotřebuje – a tomu také banka velmi ráda půjčí. Bankovní systémy automaticky sledují a vyhodnocují finanční chování svých klientů. Pokud máte pravidelný příjem a dobře s penězi hospodaříte, nabídnou vám tyto systémy automaticky různé úvěrové produkty (spotřebitelské úvěry, kreditní karty, kontokorent apod.). Pokud ale s penězi dobře nevycházíte, nebude jednoduché úvěr získat. A pokud se to podaří, nebude to za příliš výhodných podmínek.Přihlásit