Test sekaček: Která je pro vaši zahradu nejlepší?

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Časopis dTest každoročně testuje stovky výrobků a k jaru tradičně patří test sekaček. Zjistěte, jaký druh sekačky se hodí pro vaši zahradu a která sekačka je v dané kategorii nejlepší volbou. Výsledky našich testů jsou zcela nezávislé na výrobcích a reklamě.

Jakou máte zahradu?

Jak velkou travní plochu budete sekat? To je první otázka, jíž si musíte při výběru sekačky položit. Pro malé trávníky do velikosti 150 až 200 m2 stačí vřetenová sekačka nebo malá elektrická. Pokud chcete mít trávník pravidelně krátce střižený, využijte sekačku na vzduchovém polštáři; jsou ideální na pravidelnou údržbu a také do kopcovitého terénu. V úvahu připadá i akumulátorová sekačka. Do 600 m2 využijete větší elektrickou nebo dražší benzínovou sekačku. Nad tuto rozlohu doporučujeme nákup velké benzínové sekačky s vlastním pojezdem. Nemáte-li příliš času, robotická sekačka je také řešením pro větší zahrady. Výsledky testů všech zmíněných modelů naleznete na našich webových stránkách. Pokud vlastníte pozemek nad 1000 m2, je namístě uvažovat o zahradním traktoru.

Při rozhodování vezměte v úvahu také tvar zahrady. Členitější trávníky lépe posečete s malou lehkou sekačkou a lépe se vám bude pracovat s bateriovou nebo benzínovou. Nastavitelnou výšku madla oceníte, pokud budete sekat trávu například pod nižšími stromky. Vezměte v úvahu sousedy a podle toho volte hlučnost sekačky. Elektrické jsou nejtišší. Nespoléhejte se ovšem jen na změřenou hlučnost. I sekačka, která má nízké hodnoty hluku, může mít tak nepříjemný zvuk, že vám brzy poleze na nervy.

 

Správná údržba trávníku
Vzhled a zdraví trávníku závisí na frekvenci a způsobu jeho sečení. Mnoho lidí se domnívá, že trávník by se měl sekat na co nejkratší délku a že se díky tomu nemusí sekat tak často. Běžnému trávníku ovšem časté sečení příliš nakrátko bez další příslušné údržby nesvědčí. Příliš krátké listy omezují schopnosti vstřebávání živin, dýchání a omezují růst kořenů. Příliš krátký trávník je oslabený, má menší schopnost regenerace a může snadněji zarůstat mechem, nemluvě o vysušování. Na druhou stranu nepravidelně sečený delší trávník prořídne a přestane být celistvý. Trávníku nejvíce prospěje častější a pravidelné zakracování. Ozdobné trávníky se sečou na kratší délku, užitný zahradní trávník by měl mít přibližně 4 cm. Při teplém počasí sečte i v zimě, přerostlý trávník může způsobit na jaře problémy. Ozdobné trávníky rostou pomaleji, častější sečení vyžadují paradoxně hřištní směsi s rychleji rostoucími druhy trávy. Trávník je nejlepší sekat jednou týdně, na jaře v období růstu i dvakrát týdně. Sekat byste měli suchý trávník, nejlépe odpoledne, nejen kvůli samotné trávě, ale i kvůli správné funkci sekačky. Je-li tráva vlhká, věnujte zvýšenou pozornost čištění sekačky i v průběhu sečení.

 

Další důležitá kritéria

Výběr sekačky byste měli podřídit také složitosti terénu a kvalitativním vlastnostem trávníku. Ne každá z elektrických sekaček, které jsme nejnověji testovali, zvládne bez potíží sečení delšího či drnovitého trávníku nebo sečení v kopci, na okraji trávníků, u zdí a plotů. Dříve testované benzínové sekačky problémy s terénem obecně neměly, stejně jako elektrické sekačky mají však mnohé z nich nepříjemné slabiny v obsluze, některé jsou hlučné a faktorem, který je nutné brát v potaz, je také spotřeba paliva.  

 

Mulčování
Sekačky, které jsou vybaveny mulčovacím příslušenstvím (hradítko, u některých modelů i zvláštní nůž) můžete použít bez sběracího koše. Při mulčování napadá zelená drť zpět do trávníku, kde funguje jako hnojivo. Nezapomeňte ovšem, že příliš časté mulčování nebo příliš velké částečky trávy mohou utvořit v trávníku neprodyšnou vrstvu, která brání odpařování přebytečné vlhkosti. Mulčování je vhodné pro kratší, pravidelně udržované trávníky a je nejlepší provádět jej v létě za sucha.

 


Přihlásit