Zrušení místa svatby bez našeho souhlasu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, plánovali jsme svatbu, od října 2016 jsme měli potvrzenou rezervaci místa spolu se zaplacenou zálohou. Nicméně 2,5 měsíce před konáním svatby nám majitelé místa zrušili rezervaci a vrátili zálohu. Vzhledem k tomu, že se svatba měla konat v červnu, nepodařilo se nám již najít jiné volné místo. Přijdeme tak o zálohy a platby na jiných místech (fotograf, šaty, dort atd.), nemluvě o tom, že jsme již měli vše potřebné zařízené a celá situace je pro nás velmi frustrující. Je možné aspoň finanční ztráty nějak vymáhat?

Doporučení časopisu dTest

Na základě § 1759 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, je třeba konstatovat, že smlouva strany zavazuje, přičemž ji lze změnit nebo zrušit jen se souhlasem všech stran, případně z jiných zákonných důvodů. Jestliže jste tedy měli zarezervováno místo, měli jeho majitelé povinnost Vám místo ve sjednaném termínu poskytnout. Pokud tak neučinili, je třeba posoudit, z jakého důvodu ke zrušení došlo. Mohlo by se jednat o následnou nemožnost plnění dle § 2006 občanského zákoníku, kdy by závazek zanikl, nicméně to by muselo být poskytnutí místa ze strany majitelů objektivně nesplnitelné - např. v důsledku živelní katastrofy. Nejedná se, nicméně, o nemožné plnění, pokud bylo možno splnit závazek za ztížených podmínek, se zvýšenými náklady či s pomocí jiné osoby.

V případě, že se o výše uvedenou objektivní nemožnost plnění nejednalo, došlo k porušení povinnosti vzniklé ze smlouvy. Máte tak nárok na náhradu škody z tohoto porušení povinnosti vzniklé dle § 2913 občanského zákoníku, tedy uvedené zálohy a náklady, které jste v souvislosti s přípravami museli vynaložit. Doporučujme Vám tedy kontaktovat majitele, zaslat jim vyčíslení vzniklých škod a požadovat jejich proplacení. Pokud by odmítli škody uhradit, můžete využít následující postup.

V případě, že se jednalo o podnikatele, můžete se pokusit o smírčí řešení sporu. V takovém případě Vám můžeme doporučit řešení prostřednictvím stížnostního portálu VašeStížnosti.cz, dostupného z www.vasestiznosti.cz, případně můžete věc řešit prostřednictvím mimosoudního řešení sporů ADR České obchodní inspekce, dostupného z http://www.coi.cz/cz/spotrebitel/prava-spotrebitelu/mimosoudni-reseni-spotrebitelskych-sporu-adr/.

Ať už šlo o podnikatele či fyzickou osobu, můžete také spor řešit soudně. Můžete tedy vytvořit a zaslat majitelům předžalobní výzvu, v níž poukážete na skutečnost, že pokud by Vašemu nároku nevyhověli, budete nuceni přistoupit k soudnímu řešení sporu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest