Zrušení kapitálového životního pojištění

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
finanční poradkyně mi poradila zrušit kapitálové životní pojištění, které mám již 12 let. Jde o Životní pojištění s Filipem standard od České podnikatelské pojišťovny.
Sjednat mi chce investiční a rizikové životní pojištění Uniqa Logika v kombinaci s rizikovým pojištěním Generali Allegro. Odbytné z ŽP od ČPP by se převedlo na Logiku, nemusel bych jej tedy dodaňovat.
Již 4 roky mám sjednáno IŽP Uniqa Finance Life, které by se převedlo na Uniqa Logika. Nové vstupní poplatky bych neplatil.
Jiný finanční poradce, který mi zakládal Uniqa Finance Life, mi zrušení ŽP od ČPP vymlouvá, že je již rozjeté a na odbytném dostanu málo. Nedoporučuje mi ani zakládání Generali Allegra a převod Uniqa Finance Life na Logiku.
Nevím, jak se mám teď zachovat.

Doporučení časopisu dTest

Není tajemstvím, že někteří finanční "poradci" doporučují ukončit existující smlouvy jenom z důvodu, aby získali provizi z nově uzavírané smlouvy. Bohužel není v našich schopnostech posoudit, zda je to i Váš případ a zda Vaše původní smlouva byla výhodná či nikoliv. Nutné je však konstatovat, že mnohá "historická" kapitálová pojištění měla velmi špatné podmínky.
I když nová smlouva může být třeba výhodnější, je nutné posoudit, zda sankce spojené s předčasným ukončením a zřejmě i nová doba běhu dlouhodobého produktu by byly výhodnějším produktem plně vykompenzovány.
Pro další úvahy doporučujeme zjistit, jaká by byla přesná výše odbytného v současné chvíli. Dále bychom Vám doporučili se obrátit na skutečného finančního poradce, který není jen zprostředkovatelem jedné pojišťovny či prodejcem několika málo produktů. Produkty, které mají nejlepší vlastnosti pro spotřebitele, obvykle nejsou výší provize příliš výhodné pro zprostředkovatele.
Plně nezávislý poradce však těžko může být placen z provizí zprostředkovaných produktů a za jeho služby si tak musíte zaplatit. Obvykle se však tato investice vyplatí.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest