Změna podmínek ze strany operátora O2 Familly

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Obracím se na Vás jak s dotazem, jak dále postupovat, tak s informací o nesolidním jednání zákazníky ze strany O2 Family. Mám již velmi dlouho telefonní číslo u O2 Family, tarif mini za 49 Kč. Bylo to sjednáno s ročním závazkem (12 M), kdy to automaticky stále prolongují. Včera mi začaly od operátora chodit sms o přechodu na nový tarif a nové podmínky, dnes mi přišel e-mail. V něm jsem našel dodatek ke smlouvě s tím, že přecházím na nové podmínky a tarif, kdy nejzásadnější změnou je to, že tarif je téměř o 100% dražší, stojí 99 Kč. To mě poměrně nazdvihlo ze židle. Volal jsem na infolinku, kde jsem jim sdělil, že s ničím takovým nesouhlasím, a že jsem žádný takový dodatek nepodepsal, ani jsem o tom nebyl informován. Operátorka mi sdělila, že mě o tom informovali ve faktuře 2 měsíce předem. Díval jsem se na fakturu, a ano, na druhé straně faktury je dole uvedeno, že od 1.3.2016 platí nový ceník a pravidla, a že pokud jim do 15 dnů před uplynutím sjednané doby výslovně nesdělím, že na ukončení smlouvy uplynutím této doby trvám, prodlužuje se smlouva o 12 měsíců a vztahuje se na ni nový ceník a pravidla. Osobně se domnívám, že je to jeden z dalších podvodů ze strany operátora O2 (jestli je to Family, nebo Bonerix je úplně jedno, je to jedna firma). Domnívám se, že takovéto vyjádření někde na spodní straně faktury není mým aktivním souhlasem, a je tudíž neplatné. Faktura slouží primárně k vyúčtování, a ne k uzavírání smluv. A pokud mi někdo zdraží tarif o téměř 100%, tak podle mě tento způsob "uzavření smlouvy", není platný. Osobně jsem si toho na faktuře ani nevšiml. Operátorka mi sdělila, že smlouvu můžu ukončit, ale se smluvní sankcí, poplatkem. Na to jsem jí sdělil, že smlouvu ukončím, ale žádný smluvní poplatek ani sankci ani pokutu platit nebudu.

Doporučení časopisu dTest

Bohužel je možné, aby operátor jednostranně měnil podmínky smlouvy se zákazníky. Podle § 63 odst. 6 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, je O2 povinno nejméně 1 měsíc před nabytím účinnosti změny smlouvy uveřejnit informaci o této změně v každé své provozovně a způsobem umožňujícím dálkový přístup. Pokud se jedná o podstatnou změnu smlouvy vedoucí ke zhoršení postavení účastníka, je podnikatel povinen prokazatelně informovat účastníka, jehož smlouva obsahuje ustanovení o úhradě v případě ukončení smlouvy před uplynutím doby trvání, na kterou je smlouva uzavřena, rovněž o jeho právu ukončit smlouvu ke dni nabytí účinnosti změny, a to bez této úhrady, jestliže nové podmínky nebude účastník akceptovat.

Tudíž v případě, že Vám byla zvýšena částka za Váš tarif, O2 Vás mělo předem informovat o této změně a možnosti smlouvu ukončit. Jestliže toto o2 učinilo, obáváme se, že budete muset tuto změnu akceptovat.

Jestliže chcete smlouvu ukončit, tuto možnost máte, nicméně nejspíše bude toto ukončení spojeno s poplatky za předčasné ukončení smlouvy, tak jak Vám operátorka již oznámila. Podle § 63 odst. 1 písm. p) tato požadovaná úhrada nesmí být u smlouvy uzavřené se spotřebitelem vyšší než jedna pětina součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy.

Doporučujeme Vám tedy číst si poctivě vyúčtování, aby Vám příště nemohlo již nic nepříjemně překvapit. Na nutnost čtení vyúčtování upozornil dTest již vícekrát, např. viz https://www.dtest.cz/clanek-4399/vyuctovani-od-operatora-ctete-pozorne-z-obou-stran.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Telekomunikace Spotřebitelská poradna dTest