Zamítnutá reklamace bot

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o Vaše vyjádření k mému problému: 12.10.2010 jsem synovi zakoupila vysokou trekovou obuv Kilimanjaro. Dne 10.3.2010 jsem uplatnila reklamaci na úplně sloupaný svršek obou špiček bot + odlepování podešve. Dne 27.3.2010 mi byly boty vráceny společně se zamítacím dopisem, kde je v podstatě napsáno, že byl materiál sloupán z důvodu mechanického poškození při nasáknutí vodou + zatuchlý pach. Údajně zatuchlý pach nikdo z nás necítí a boty jsem v žádném případě neprala v pračce, syn je používal jako zimní obuv, samozřejmě i ve sněhu - což nás mimochodem nikdo neupozornil, že by tam snad s nimi nemohl... Myslíte si, že je nějaká šance, pokračovat ve sporu reklamace dále, nebo to brát jako ponaučení do příště a případně se prodejci vyhnout při dalším plánovaném nákupu? Předem moc děkuji za Váš názor a přeji hezký den, Muroňová.

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, bohužel Vám můžeme poskytnout jen obecnou právní informaci, konkrétní posouzení, zda se jedná o vadu či nikoliv, by musel provést soudní znalec.

Obecně lze říci, že pach nemůže být důvodem zamítnutí reklamace. Informaci, zda je obuv určena i pro sníh (tj. zda se při její výrobě počítalo s nasáknutím vodou), je třeba hledat v letáku přiloženém k obuvi při jejím zakoupení (či na nějaké obdobné informaci). Jestliže jste byla informována, že se jedná o trekovou obuv pro vysokohorskou turistiku, domníváme se, že se jedná o rozpor s kupní smlouvou, vzhledem k tomu, že obuv nemá vlastnosti, jaké byly při prodeji deklarovány. Na stránkách www.dtest.cz naleznete vzor pro uplatnění tohoto rozporu s kupní smlouvou.

Bude-li třeba posoudit, zda vlastnosti obuvi skutečně neodpovídají deklarovanému či zda je dokonce obuv vadná, můžete se obrátit na znalce, jejichž seznam naleznete na www.justice.cz.

Přejeme Vám, aby se podařilo reklamaci brzy zdárně vyřešit.