Výpověď nájmu na dobu neurčitou pronajímatelem

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, v rámci nedobrovolné dražby jsme koupili dům, na jehož majitele je uvalena exekuce. V domě má od roku 2015 nájemce, který má nájemní smlouvu na dobu neurčitou. Nájemní vztah byl uveden jako břemeno, a přechází na nového majitele domu. V současnosti bydlíme s rodiči, a dům chceme jako pár užívat pro vlastní bydlení, proto bychom potřebovali nájemci dát výpověď z nájmu. Je pravdou že můžeme vypovědět nájemní smlouvu na základě - důvod spočívající v potřebě zajistit bydlení pro samotného pronajímatele, tedy pro nás? Pokud by se nájemce bránil u soudu, dohodou se odstěhovat totiž nechce, jak se určuje, zda máme kde bydlet? Budeme muset něco doložit?

Doporučení časopisu dTest

Důvody, pro které lze dát nájemci výpověď z nájmu upravuje § 2288 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen "občanský zákoník"). Druhý odstavec tohoto ustanovení vypočítává mezi výpovědní důvody užívání bytu pronajímatelem, nebo jeho manželem, který hodlá opustit rodinnou domácnost a byl podán návrh na rozvod manželství nebo manželství je již rozvedeno. Druhý důvod zakotvený v témže odstavci je, že pronajímatel potřebuje byt pro příbuzného v přímé linii.

V podané výpovědi je nutné vymezit výpovědní důvod v souladu s § 2288 odst. 3 občanského zákoníku. Výpovědní doba trvá tři měsíce a běží od prvního dne kalendářního měsíce následujícího poté, co výpověď došla druhé straně. Nájemce může podat návrh soudu na přezkum výpovědi do dvou měsíců ode dne, kdy mu výpověď došla.

Skutečnostmi, které musí pronajímatel při soudním řízení prokázat se zabývá odborná literatura konkrétně komentář k občanskému zákoníku od nakladatelství Wolters Kluver. Na základě porovnání s předchozí právní úpravou, podle níž bylo nutné, aby byt pronajímatel potřeboval (za současného právního stavu stačí, že byt má být pronajímatelem užíván), docházejí autoři komentáře k názoru, že pronajímatel nemusí prokazovat, že pociťuje bytovou potřebu, tedy že nemá vlastní byt. Postačí, že pronajímatel bude byt po skončení nájmu užívat.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest