Vrácení zboží

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,

obchodník mi tvrdí, že došlo ke ztrátě vráceného zboží. To ale nemá jak prokázat, jelikož já mám podací lístek se správnou adresou a potvrzení od České pošty, že tato konkrétní zásilka byla doručena. Pokud je tedy ztracená, což nemohu nijak ověřit, tak přeci je to chyba na straně obchodníka. Odmítají vrátit peníze. Tvrdí, že zboží se nedá dohledat a nemohou pro mě nic udělat. Podle vyjádření České pošty byla zásilka doručena na uvedenou adresu, která je platná pro vrácení zboží u tohoto obchodníka.

Velice děkuji a přeji hezký den.

Doporučení časopisu dTest

Jelikož máte podací lístek se správnou adresou i potvrzení z České pošty, že byla zásilka doručena, z Vaší strany je povinnost vrácení zboží řádně vyřízena. Na základě toho Vám prodávající musí vrátit peníze dle ustanovení § 1832
odstavce 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen "OZ"), a to do 14 dnů od odstoupení od smlouvy.

Pokud by Vám prodávající v rámci této lhůty peněžní prostředky nevrátil, vzniká na jeho straně bezdůvodné obohacení dle ustanovení § 2991 OZ a Vy jej můžete vymáhat.

V takovém případě je možné se obrátit na Českou obchodní inspekci, která vede mimosoudní řešení sporů mezi podnikatelem a spotřebitelem, které je pro spotřebitele zdarma.

Pokud Vám i přesto podnikatel nevrátí finanční prostředky, máte možnost mu zaslat předžalobní výzvu. Tuto výzvu můžete zaslat i společně s výzvou k vydání bezdůvodného obohacení. Předžalobní výzva Vás nezavazuje k podání žaloby, ale na jejím základě Vám soud může přiznat náhradu nákladů řízení podle § 142a zák. č.
99/1963 Sb., občanský soudní řád.

Kdybyste chtěla tyto dokumenty prodávajícímu zaslat, můžeme Vám poskytnout vzory. Případně je naleznete i na našich webových stránkách.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest