testování bezpečnostních cylindrických vložek

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
vybírala jsem bezpečnostní cylindrické vložky do nového domu a chtěla jsem se poučit z vašeho časopisu, což se mi už mnohokrát osvědčilo. Našla jsem dva články, kde totálně propadly vložky zn. FAB, ale jiné nebyly testované (celkem tři výrobky ve dvou testech a všechny zn. FAB). Můžete mi říct z jakého důvodu jste netestovali jiné výrobce? Je to velmi neobvyklé ve vašem časpopise. Navíc argument uvedený v článku "jedná se u nás o nejrozšířenější značku" již dávno neplatí. Konkurence a výběr jsou na českém trhu veliké a já jako spotřebitel netuším, jaké vložky vybrat. Děkuji za informaci, s pozdravem Kateřina jiralová, Hýskov

Doporučení časopisu dTest

Naším testem, jednalo se jen o sondu do deklarované odolnosti proti nedestruktivní dynamické metodě (tzv. bumping), jsme otevřeli problém, který se týká - troufneme si říci - všech cyklindrických vložek. Naše zjistění, jak jsme se dozvěděli, měla vést k revizi předepsaných postupů zkušebních metod, na jejichž základě výrobky následně získávají certifikáty.

Dlužno dodat, že vložky se dají překonat vedle bumpingu i vyhmatáním, tzv. measure metodou, či prostým zlomením v místě spojky a upevňovacího otvoru. Důležité je mít kvalitní dveřní kování (podívejte se na náš test v TESTU 5/2009) a hlavně se snažit zloděje co nejvíce odradit: bezpečnostní zárubně, kvalitní vstupní dveře, čepy proti vysazení dveří, hlavní uzamykací mechanismus doplnit zámkem přídavným, či si opatřit navíc i elektronický zabezpečovací systém.