Šátek na nošení dětí

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, byla jsem v kamenné prodejně ohledně šátku, kde jsem dala zálohu 1500 Kč. Dostala jsem jen potvrzení o zaplacení, bez kupní smlouvy. Dořešeno přes facebook, kde mi paní 9. 3. 2015 napsala, že budou na prodejnu zaslány 2 šátky, ze kterých si mohu vybrat, a to maximálně do 14 dnů. 29. 3. jsem zaslala dotaz, jestli je šátek stále skladem, jestli jde objednávka zrušit 30. 3. jsem napsala, že žádám o zrušení smlouvy, že mám nárok na odstoupení od smlouvy do 14 dnů. 31. 3. jsem obdržela sms, že si mám šátek vyzvednout a doplatit, jinak mi budou účtovat úložné. S tím, že mi na prodejně bylo sděleno, že objednávka může trvat 4 týdny a že odstoupit od smlouvy nemohu, protože jsem udělala objednávku v kamenné prodejně, ale já si dohodla zboží přes facebook. Mám tedy nějaké právo, abych šátek neplatila a aby mi zálohu vrátili, nebo je to všechno už ztracené? A zboží musím doplatit a převzít? Děkuji

Doporučení časopisu dTest

Váš případ podle toho, jak jste nám popsala průběh uzavírání smlouvy, nenaplňuje podmínky pro to, aby se Vámi uzavřená smlouva dala považovat za smlouvu uzavřenou na dálku a abyste tedy měla právo na odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnů.

Jak vyplývá ze směrnice č. 2011/83/EU o právech spotřebitelů, smlouva sjednaná v obchodních prostorech prodávajícího, která je nakonec uzavřena prostředkem komunikace na dálku, například přes Facebook, není ve své podstatě smlouvou uzavřenou na dálku. Smlouva uzavřená na dálku dle § 1820 občanského zákoníku vyžaduje při uzavření smlouvy výlučné použití prostředku komunikace na dálku. Proto nemáte ani právo podle § 1829 odst. 1 písm. a) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, od smlouvy do 14 dnů odstoupit. Jednání o smlouvě bylo zahájeno již v kamenné prodejně, kdy jste si s prodávající domluvila určitý typ šátku, který byl předmětem kupní smlouvy, a v souladu s § 1807 občanského zákoníku jste před uzavřením smlouvy složila zálohu. K uzavření smlouvy pak došlo následně prostřednictvím Facebooku. Zboží tedy máte povinnost doplatit a převzít, jinak Vám prodávající může naúčtovat úplatu za uskladnění podle § 2159 odst. 2 občanského zákoníku.

Odstoupení by přicházelo do úvahy v případě, kdy by byl stanoven přesný termín dodání šátku a Vy byste byla schopna jej prokázat. Tehdy byste po uplynutí dodatečné lhůty k plnění poskytnuté prodávajícímu i mlčky, mohla odstoupit od smlouvy z důvodu jeho prodlení. Jednalo by se o prodlení představující nepodstatné porušení smlouvy podle § 1978 odst. 1 občanského zákoníku.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest