Rozlévané nápoje

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den.

Jak je to prosím s rozlévanými nápoji v restauraci? Objednala jsem si k jídlu multivitamín. Číšník mi přinesl sklenici ve které už bylo 0,2dcl nápoje, údajně multivitamínu. Neprotestovala jsem i když jsem byla překvapena, že nápoj je rozlévaný. Následně jsem zaplatila stejnou cenu jako kolegové za nápoje, které jim přinesli v lahvích(pepsi light 0,25dcl) Na můj dotaz jak je to možné, mi pan vedoucí sdělil, že ceny jsou smluvní a že na lístku byla cena uvedena. Ano, cena nápoje byla na jídelním lístku, ale že bude nápoj rozlévaný v jídelním lístku uvedeno nebylo. Neměla by být tato informace, které nápoje reestaurace nabízí v lahvích a které jsou pouze rozlévané uvedena také na lístku? Je možné určit jednotné ceny pro nápoje lahvové a rozlévané? Existují předpisy podle kterých by se restaurace měli řídit při uvádění informací pro zákazníka?
Děkuji.
M. Nováková

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, zákon v tomto případě velmi obecně určuje, že kupující by měl být informován o vlastnostech prodávané věci řádně. O tom, zda je uvedená informace v tomto směru dostačující, by mohl rozhodovat dozorový orgán, kterým je v tomto případě Česká obchodní inspekce. Protože ceny nápojů nejsou regulovány, může prodávající určit cenu dle svého uvážení, tedy může určit shodné ceny pro nápoje rozlévané i lahvové. Podstatné podle našeho názoru i pro posouzení České obchodní inspekce však bude, zda prodávající správně označil množství a cenu nápoje.