Reklamacni lhuta

Spotřebitelský dotaz

Dobry den,
mel bych tedy upresnujici dotaz. Lahev sem reklamoval 16.cervence.
Pocita se prvni den 16.7. nebo 17.7.? V prvnim pripade to vychazi na
patek a v druhem na sobotu. Jak se tedy mam zachovat, pokud lahev bude
k dispozici v patek, ale ja pro ni nemuzu prijit, protoze "uraduji"
pouze v pondeli? Muzu po firme chtit (mailem, doporucenym dopisem),
aby mi byla lahev zaslana postou? A pokud ano, bude pro me dulezite
razitko z posty nebo den doruceni?

Dekuji Kvapil
PS : Chtel bych, aby mi byly vraceny penize.

----- PŮVODNÍ ZPRÁVA -----
Od: mailer@dtest.cz
Komu: kkrystof@volny.cz
Předmět: Dotaz z poradny - Reklamace kojenecke lahve
Datum: 7.8.2009 - 11:44:00

Dobrý den,
prostřednictvím elektronické poradny na www.dtest.cz jsme přijali
Váš dotaz následujícího znění:

Koupil sem si kojeneckou lahev a sedrela se mi stupnice. Reklamaci mi
uznali a bezi mi 30denni lhuta. Kazdy tyden zjistuji, zda jiz novou
lahev maji. Posledni mail od prodejce byl ve smyslu, ze se mnou uz nebudou
mailem komunikovat a mam se dostavit osobne a to pouze v pondeli. Mam
tedy dotaz: 1. v nedeli vyprsi 30denni lhuta. Pokud tedy prijdu v pondeli
budu mit narok na vraceni penez/vymenu (Budu chtit zpet penize). Jak
mam postupovat, kdyz mi sdeli, ze sem mel pro lahev prijit v patek,
ze uz novou meli (dodrzi tim zakonou lhutu). Kontakt na me maji. 2.
Jake naklady si muzu narokovat, pokud chteji pouze osobni navstevu?
Autobusovou jizdenku nebo muzu chtit zaplatit naklady za jizdu svym
autem? Dekuji Kvapil

Na jeho základě Vám posíláme naše doporučení:

Podle občanského zákoníku platí, že pokud lhůta končí v neděli,
je posledním dnem lhůty nejbliíže následující pracovní den.
Ve Vašem případě tedy lhůta k vyřízení reklamace končí v pondělí.
Pokud přijdete na prodejnu a reklamace nebude vyřízena, můžete
trvat na odstoupení od smlouvy, tj. vrácení peněz. Samozřejmě
můžete žádat náklady na uplatnění reklamace. Podle občanského
zákoníku máte právo na úhradu tzv. nutných nákladů. Je-li tedy
možné k prodávajícímu dojet hromadnou dopravou, máte bohužel
právo jen na uhrazení nákladů na autobus. Jiná situace by nastala
v případě, že byste reklamoval objemnější věc, kterou není
reálně možné dovést hromadnou dopravou. Přejeme Vám, aby byla
v pondělí reklamace vyřízena zcela k Vaší spokojenosti a aby Vaše
další spotřebitelské zkušenosti již byly jen pozi tivní.

S přáním co nejméně spotřebitelských problémů

Časopis TEST
objektivně * nezávisle * bez reklam

Doporučení časopisu dTest

Pokud jste reklamoval láhev 16. července, je prvním dnem den následující, tj. 17. července.Dnem vyřízení reklamace je den, kdy skutečně máte možnost si věc vyzvednout, ve Vámi popisovaném případě tedy v pondělí. Zákon neukládá prodávajícímu, aby Vám věc zaslal. Pokud s tím sám bude souhlasit, bude dnem vyřízení reklamace den doručení zásilky s věcí.