Reklamace zrcadla s osvětlením

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, v řetězci OBI jsem zakoupil zrcadlo s integrovaným osvětlením. Nechali jsme si zrcadlo odborně nainstalovat, ale bohužel jsme zjistili, že žárovka nefunguje - je prasklá. Při reklamaci nám bylo sděleno, že záruka se nevztahuje na žárovku. Celková cena zrcadla byla cca 3.600,- Kč a náhradní speciální žárovka stojí cca 1.800,-... to je polovina celkové ceny! Má prodejce opravdu nárok odmítnout reklamaci na žárovku v integrovaném osvětlení, zejména je-li její hodnota tak výrazná? Předem děkuji za Vaši odpověď a radu co dál. Jan Holub

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, prodávající nemůže oprávněně zamítnout reklamaci z toho důvodu, že se nevztahuje na část výrobku (např. na zmiňovanou žárovku), protože zákon žádnou část výrobku z reklamace nevyjímá. Oprávněný by byl postup OBI jen tehdy, pokud by se jednalo o běžné opotřebení výrobku, což však tak brzy po zakoupení není pravděpodobné. Doporučujeme Vám obrátit se znovu na prodávajícího písemně, a vzhledem k tomu, že vada byla pravděpodobně na výrobku již v okamžiku převzetí zrcadla, uplatnit tzv. rozpor z kupní smlouvou, a to z důvodu vady na výrobku. Vzor naleznete na www.dtest.cz Přejeme Vám, aby se Vaši situaci brzy podařilo vyřešit ve Váš prospěch.